„Najeźdźca z kosmosu” na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a

Na stronach internetowych Kosmicznego Teleskopu Hubble’a można znaleźć zdjęcie -ciekawostkę, przedstawiające gromadę galaktyk Abell 68. Powoduje ona soczewkowanie grawitacyjne znajdujących się za nią galaktyk, a jeden z utworzonych w ten sposób obrazów przypomina kształtem kosmitę z gry komputerowej Space Invaders.

Wśród obiektów widocznych na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a znajduje się gromada galaktyk Abell 68. Dystans do niej wynosi 2 miliardy lat świetlnych, ale to nie ona jest główną bohaterką fotografii. Dzięki zjawisku soczewkowania grawitacyjnego gromada ta zwiększyła moc teleskopu, ukazując słabsze obiekty, znajdujące się jeszcze dalej.

Gdy światło napotyka na swojej drodze wielką koncentrację masy, powoduje to zaburzenie biegu jego promieni – masa działa jakby była soczewką powiększającą. Jeżeli przykładowo na linii widzenia za jakąś gromadą galaktyk znajduje jeszcze dalsza galaktyka, możemy zaobserwować jej wzmocnione, ale zwykle zniekształcone obrazy, rozmieszczone wokół gromady. Zjawisko to nazywane jest soczewkowaniem grawitacyjnym i przewiduje je ogólna teoria względności Einsteina.

Jeśli uważnie przyjrzymy się fotografii z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, to w lewej górnej części zauważymy galaktykę spiralną, której obraz został rozciągnięty i lustrzano odbity w kształt przypominający kosmitę z gry komputerowej Space Invaders (Najeźdźcy z kosmosu) z lat 70. ubiegłego wieku.

Z kolei w prawym górnym rogu widzimy jakby krople spadające z galaktyki. W tym przypadku za widok nie jest odpowiedzialne soczewkowanie grawitacyjne, a najbliższe otoczenie tej galaktyki. Obłoki gazu są wydzierane z galaktyki i rozgrzewane, gdy przechodzi przez obszar gęstszego gazu międzygalaktycznego, co powoduje, że jej własne obłoki gazu są wydzierane z galaktyki i rozgrzewane.

Zdjęcie jest częściowo oparte na danych wyszukanych przez Nicka Rose’a w ramach konkursu Hubble\'s Hidden Treasures. Uczestnicy konkursu mogli przeszukać dane obserwacyjne zebrane Kosmicznym Teleskopem Hubble’a, a także dokonać ich obróbki za pomocą profesjonalnego oprogramowania astronomicznego. (PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W sierpniu sonda Juice przeleci między Ziemią i Księżycem

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda Ramses zbada nadlatującą do Ziemi asteroidę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera