Uczelnie i instytucje

Biblioteka Ossolineum została biblioteką naukową

Biblioteka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich zyskała status biblioteki naukowej. Dzięki temu będzie mogła korzystać ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i pozabudżetowych źródeł wspierających naukę, np. Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

„Decyzję w tej sprawie podpisał minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Wcześniej wniosek Zakładu Narodowego im. Ossolińskich z siedzibą we Wrocławiu pozytywnie zaopiniowała Krajowa Rada Biblioteczna” – poinformował rzecznik prasowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Maciej Babczyński.

Podstawą do korzystania ze środków MNiSW jest Ustawa o zasadach finansowania nauki. Zgodnie z nią, biblioteki naukowe mogą się ubiegać o przyznanie środków finansowych na realizację zadań do Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Według Ustawy o bibliotekach naukowe biblioteki służą potrzebom nauki i kształcenia, zapewniając dostęp do materiałów bibliotecznych i zasobów informacyjnych niezbędnych do prowadzenia prac naukowo-badawczych oraz zawierających wyniki badań naukowych. Prowadzą też działalność naukowo-badawczą w zakresie bibliotekoznawstwa i dziedzin pokrewnych, a także w zakresie obsługiwanych przez nie dziedzin nauki.

Biblioteka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (Biblioteka Ossolineum) należy do najstarszych bibliotek w Polsce. "Na jej zasoby we Wrocławiu składają się: część kolekcji przewieziona po II wojnie światowej z historycznej siedziby we Lwowie oraz zbiory systematycznie uzupełniane i powiększane w okresie powojennym. Placówka gromadzi, opracowuje i udostępnia materiały służące badaniom naukowym" - czytamy w komunikacie przesłanym przez MKiDN.

Obecnie zbiory liczą ponad 1,5 miliona woluminów, do których należą: druki pochodzące z XIX-XXI w., rękopisy, stare druki, kartografia, dokumenty życia społecznego oraz kopie mikrofilmowe i cyfrowe. Reprezentują one wiele dziedzin charakterystycznych dla tradycyjnego humanistycznego profilu instytucji, takich jak: historia, literatura czy słowianoznawstwo. Biblioteka kładzie ponadto nacisk na udostępnianie najnowszej literatury fachowej, systematycznie uzupełniając księgozbiór.

Biblioteka posiada zasoby kopii cyfrowych. Są to nie tylko kopie wykonane z własnych zasobów, lecz także skany zbiorów Ossolineum, które po 1945 r. pozostały we Lwowie i przechowywane są w Lwowskiej Narodowej Naukowej Bibliotece Ukrainy im. Wasyla Stefanyka. Digitalizacja zbiorów we Lwowie prowadzona jest przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich od 2004 r.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera