Ustalono najdokładniejszą datę zagłady dinozaurów

Najdokładniejszą – jak dotąd – datę zagłady dinozaurów udało się ustalić naukowcom z międzynarodowego zespołu.

Za pomocą datowania próbek skał i popiołów ustalono, że dinozaury wymarły 66 mln 38 tys. lat temu, z dokładnością do 11 tys. lat. Ta data zgadza się mniej więcej z datowaniem uderzenia w Ziemię potężnej asteroidy.

Od lat uczeni zadają sobie pytanie, co bezpośrednio spowodowało zagładę dinozaurów – uderzenie w Ziemię ciała niebieskiego, czy erupcje wulkanów, a może zmiana klimatu. Niektórzy uważali, że kosmiczna kolizja nastąpiła wręcz 300 tys. lat po wymarciu prehistorycznych gadów.

Teoria o zagładzie dinozaurów z przyczyny asteroidy pojawiła się w latach 80. XX w. dzięki badaniom Luisa i Waltera Alvarezów. Ci dwaj uczeni, ojciec i syn, doszli do takiego wniosku, badając krater Chicxulub na półwyspie Jukatan w Meksyku. Krater jest pozostałością po uderzeniu ciała niebieskiego lub jego odłamka o średnicy 10 km. W warstwie osadowej u schyłku okresu kredowego odnaleźli oni dużą ilość irydu oraz tektyty – bryłki stopionego szkliwa. Są to ślady kosmicznej kolizji.

Międzynarodowy zespół badaczy ze Stanów Zjednoczonych i Europy podjął się ustalenia precyzyjnej chronologii zagłady dinozaurów i uderzenia asteroidy.

Oprócz datowania momentu kolizji asteroidy, naukowcy postanowili przeprowadzić dokładne datowanie kości dinozaurów z formacji skalnej Hell Creek w Montanie, gdzie znajdowane są znakomicie zachowane skamieniałości. Jest to zarazem doskonałe miejsce do badania zmiany w skamieniałościach przed i po zagładzie dinozaurów.

Datowanie przeprowadzono metodą argon-argon, która opiera się na pomiarze rozpadu radioaktywnego potasu w gaz szlachetny argon.

Zdaniem badaczy obie daty – uderzenia asteroidy i zagłady dinozaurów – są tak bliskie siebie, że albo sama asteroida dokonała dzieła zniszczenia, albo co najmniej był to ostateczny cios. Naukowcy spekulują, że wskutek aktywności wulkanicznej klimat Ziemi i tak mógł być bardzo uciążliwy dla dinozaurów, a zatem uderzenie asteroidy jedynie je dobiło.

Wyniki badań opublikowano na łamach tygodnika "Science".(PAP)

krx/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zwiększenie aktywności fizycznej w jakimkolwiek wieku może wydłużać życie

  • Fot. Adobe Stock

    W trzecią rocznicę pracy, Webb zbadał Mgławicę Kocia Łapa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera