Migrena z aurą może powodować choroby serca i zakrzepy żył

Kobiety cierpiące na migreny z aurą, w których przebiegu często występują zaburzenia widzenia, mogą być bardziej narażone na choroby serca i układu krążenia. Jeśli stosują nowej generacji antykoncepcję hormonalną, wzrasta też u nich ryzyko powstania niebezpiecznych zakrzepów krwi.

Naukowcy z Francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych INSERM w Bordeaux oraz Brigham and Women\'s Hospital w Bostonie przeprowadzili dwa badania, w których starali się dowieść związku migren z aurą z rozwojem chorób sercowo-naczyniowych.

Na potrzeby pierwszego przeanalizowali przypadki blisko 28 tysięcy kobiet. U 1 435 z nich stwierdzono migreny z aurą. W ciągu 15 lat trwania badania 1 030 pań doznało zawału serca, udaru mózgu lub zmarło z przyczyn sercowo-naczyniowych.

Następnie naukowcy zbadali względny udział poszczególnych czynników ryzyka u analizowanej grupy. Okazało się, że migrena z aurą bardzo znacząco zwiększa ryzyko rozwoju poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca i udar mózgu.

"Migrena z aurą była drugim, zaraz za wysokim ciśnieniem krwi, najpoważniejszym czynnikiem ryzyka ataków serca i udarów mózgu - mówi autor badania, dr Tobias Kurth z INSERM, będący jednocześnie członkiem American Academy of Neurology. - Wyprzedziła nawet cukrzycę, palenie papierosów, otyłość i rodzinne obciążenie w kierunku chorób serca".

Kurth podkreśla, że chociaż osoby cierpiące na migreny z aurą faktycznie są w grupie podwyższonego ryzyka, to jednak nie znaczy, iż na pewno będą miały zawał lub udar. Przypomina, że ryzyko zachorowania można zmniejszyć w taki sam sposób, jaki zaleca się całej populacji: nie paląc, utrzymując prawidłowe ciśnienie krwi, prawidłową masę ciała i regularnie ćwicząc.

W drugim eksperymencie, którego kierownikiem był dr Shivang Joshi z bostońskiego Brigham and Women\'s Hospital (USA), sprawdzano, czy antykoncepcja hormonalna dodatkowo zwiększa ryzyko chorób naczyniowych u pań cierpiących na migreny z aurą. W badaniu uwzględniono takie środki, jak plastry antykoncepcyjne, hormonalne pierścienie antykoncepcyjne oraz tradycyjne pigułki. Spośród 145 304 objętych badaniem kobiet (z których wszystkie używały środków antykoncepcyjnych), 2 691 miały migrenę z aurą a 3 437 migrenę bez aury.

Okazało się, że u kobiet z pierwszej grupy częściej dochodziło do powikłań w postaci różnego rodzaju zakrzepów żylnych (np. zakrzepica żył głębokich i żylaki kończyn dolnych) w porównaniu z kobietami chorującymi na migreny bez aury. Występowanie zakrzepów było również częstsze u pań, które miały migreny i stosowały antykoncepcję hormonalną, niż u tych, które stosowały tego typu środki, ale nie miały migren.

"Kobiety skarżące się na migreny z aurą powinny informować o tym swoich lekarzy ginekologów, aby uniknąć ewentualnych zagrożeń, jeśli mają zamiar sięgnąć po wyżej wymienione środki antykoncepcyjne" - uważa dr Joshi.

Autorzy podkreślają, że trzeba zmienić spojrzenie lekarzy i pacjentów na migreny. Nie jest to, jak wynika z omawianego badania, jedynie męcząca przypadłość, ale ważnych czynnik ryzyka, predysponujący kobiety do wystąpienia poważnych schorzeń. Tymczasem, jak tłumaczą naukowcy, tylko u połowy pacjentów z migrenami, choroba ta została kiedykolwiek zdiagnozowana.

Aura migrenowa to zespół odwracalnych zaburzeń neurologicznych poprzedzający napad bólu u chorych na migrenę. Trwa przeważnie kilkadziesiąt minut i objawia się rozmaitymi dolegliwościami ze strony układu neurologicznego, przy czym najczęściej są to zaburzenia widzenia. Chorzy widzą rozbłyski, plamy, zygzaki lub migoczące mroczki. (PAP)

kap/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

  • Fot. Adobe Stock

    Lek na niewydolność serca może pomóc zapobiec uszkodzeniu serca związanemu z chemioterapią

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera