Nauka dla Społeczeństwa

09.12.2022
PL EN
04.02.2013 aktualizacja 04.02.2013

Niektóre leki na depresję mogą zaburzać rytm serca

Citalopram i escitalopram, leki przeciwdepresyjne z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SRRI) mogą powodować zaburzenia rytmu serca - informuje "British Medical Journal”.

Amerykańscy naukowcy analizując historie choroby ponad 38 tys. pacjentów wykazali, że citalopram i escitalopram powodują widoczne w zapisie EKG zaburzenie zwane wydłużeniem odcinka QT. Efekt nasila się wraz z wyższą dawką. Od dawna wiadomo, że podobne zaburzenia powoduje metadon – środek stosowany w leczeniu bólu oraz uzależnienia od narkotyków.

Brytyjskie i amerykańskie instytucje regulujące rynek leków ostrzegły lekarzy, by byli szczególnie ostrożni przy przepisywaniu tych leków, zwłaszcza osobom z zaburzeniami pracy serca. Brytyjska Medicines and Healthcare products Regulatory Agency (MHRA) zaleca sprawdzenie, czy u pacjenta nie występuje wydłużenie odcinka QT. Obniżono także maksymalną zalecaną dawkę.

Zbyt długi odcinek QT może pogarszać pracę serca, co prowadzi do zawrotów głowy, omdleń i – w rzadkich przypadkach – nagłej śmierci.

Powikłania spowodowane przez citalopram i escitalopram są bardzo rzadkie i niezbyt nasilone, a w większości przypadków korzyści przeważają nad ryzykiem – uspokajają eksperci. Jak oświadczyła cytowana przez BBC June Davison of z British Heart Foundation osoby przyjmujące te leki nie powinny się niepokoić ani przerywać przyjmowania leków bez porozumienia z lekarzem. (PAP)

pmw/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022