O metrologii w pradziejach na konferencji we Wrocławiu

„Mene, tekel, peres – rozwój metrologii i sposobów widzenia przestrzeni w pradziejach” to tytuł międzynarodowego sympozjum, które odbędzie się we Wrocławiu w dniach 8-10 maja 2013 roku. Organizatorzy czekają na zgłoszenia i abstrakty do 1 marca.

„+Mene, tekel, peres+ (policzone, zważone, podzielone) słowa znane z biblijnej Księgi Daniela, napisane nieznaną ręką na ścianie pałacu babilońskiego władcy Baltazara, stanowią doskonałą ilustrację problematyki konferencji. Refleksja nad metrologią stanowi ważny element rozwoju intelektualnego ludzkości. Dotyczy zarówno spraw praktycznych, jak i wyobrażeń związanych z rozwojem religii i ideologii” – czytamy w zaproszeniu od organizatorów: dr. Tomasza Gralaka i Dagmary Łaciak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Referaty mogą przygotować nie tylko archeolodzy, ale także przedstawiciele innych nauk humanistycznych i technicznych: historycy, historycy sztuki, kulturoznawcy, etnolodzy, muzykolodzy czy architekci.

Konferencja będzie dotyczyć zagadnień rozwoju umiejętności liczenia, ważenia oraz różnorodnych sposobów pomiaru i podziału przestrzeni. Kwestie te, zdaniem organizatorów, były kluczowe przy rozplanowaniu budynków i osad, ale także konstrukcji ornamentu np. na naczyniach ceramicznych.

Omówione w czasie obrad mają być również pojęcia dotyczące granic i podziału obszarów użytkowanych gospodarczo, gdyż sposoby podziału przestrzeni oddziaływały bardzo mocno na strukturę społeczną społeczeństw przedindustrialnych. Również rozwój metalurgii wymagał refleksji na temat wagi poszczególnych wytworów. Ten sam problem oraz rozwój umiejętności liczenia związany był z początkami wymiany i handlu. Sukcesywne poszerzanie wiedzy metrologicznej wpływać mogło na sposoby postrzegania i opisu świata.

Konferencja odbędzie się w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, który jest organizatorem spotkania. Językami sympozjum będą angielski, niemiecki i polski. Opłata konferencyjna wynosi 150 PLN. Wszelkie informacje i zgłoszenia należy kierować na adres e-mail: mene.tekel.peres.2013@gmail.com

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera