WWF: w dorzeczu Mekongu odkryto nowe gatunki zwierząt i roślin

Podczas prowadzonych badań w dorzeczu Mekongu (Azja Południowo-Wschodnia) naukowcy odkryli 126 nowych gatunków zwierząt i roślin - poinformowała organizacja WWF. Zidentyfikowano 82 gatunki nowych roślin, 21 - gadów, 13 - ryb, pięciu płazów i pięciu ssaków.

Badania prowadzone były w 2011 r. Organizacja podkreśliła w raporcie, że region dorzecza Mekongu jest jednym z najbardziej urozmaiconych pod względem bioróżnorodności. Mekong jest jedną z najdłuższych rzek świata. Jej długość to ok. 4,5 tys. km, a powierzchnia dorzecza wynosi ok. 810 tys. km kw. Dla porównania Polska ma powierzchnię ok. 312 tys. km kw. Mekong przepływa m.in. przez Chiny, Laos, Kambodżę i Wietnam.

Jak podała organizacja WWF, między 1997 r. a 2011 r. opisano ponad 1,7 tys. nowych organizmów. Raport szczegółowo opisuje 10 odkrytych gatunków, wśród nich m.in. tropikalnego nietoperza, który ze względu na swój szczególny wygląd został nazwany belzebubem.

Naukowcy w raporcie wskazali również na dwa nowe gatunki żab. Jedna ze względu na wzór na gałkach ocznych nazwana została "Yin Yang", a samce drugiego odkrytego gatunku w czasie godów wabią samice charakterystycznymi gwizdami przypominającymi śpiewanie ptaków.

Opisano także gatunek ryb z rodziny sumowatych. Z powodu przebywania w podwodnych jaskiniach, do których nie docierają promienie słoneczne, jest ona ślepa.

W lasach okalających miasto Ho Chi Minh znaleziono także nowy gatunek węża. Nazwano go ruby-eyed green pit viper, co w wolnym tłumaczeniu oznacza rubinoooką żmiję zieloną.

Raport "Extra Terrestrial" opublikowano na stronie: http://awsassets.panda.org/downloads/greater_mekong_species_report_dec_2012.pdf.

Międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF powstała z inicjatywy dyrektora generalnego UNESCO Juliana Huxleya w 1961 roku. Jej misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego na świecie. W ponad 50-letniej historii organizacja przeprowadziła lub pomogła w realizacji kilkunastu tysięcy przedsięwzięć na rzecz ochrony przyrody.

W Polsce WWF działa od początku lat 90., m.in. pomogła w 1993 roku w powstaniu Biebrzańskiego Parku Narodowego. (PAP)

mick/ amac/ gma/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Praca hybrydowa przynosi korzyści pracodawcom i pracownikom

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy wykryli problem z równowagą energetyczną Saturna

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera