
Jesteśmy bardziej skłonni odpłacać chciwością za chciwość niż hojnością za hojność – wynika z badań Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, które ukazały się w „Journal of Experimental Psychology”.
Badacze zaobserwowali, że bez względu na płeć uczestnicy badania, którzy zostali przez kogoś obdarowani, nie zachowywali się równie hojnie wobec innych częściej niż osoby, które nie zostały w żaden sposób pozytywnie wyróżnione. Jednak ci, którzy padli ofiarą chciwości znacznie częściej zachowywali się chciwie wobec kolejnych spotkanych osób, uruchamiając tym samym łańcuch negatywnych reakcji.
W jednym z eksperymentów sto osób uczestniczyło w grze, podczas której mówiono im, że ktoś podzieli się z nimi sześcioma dolarami oraz otrzymywały kopertę zawierającą całe sześć dolarów (hojność), trzy dolary (równy podział) lub pustą kopertę (chciwość). Następnie badani dostawali kolejne sześć dolarów, którymi mogli podzielić się z następnym uczestnikiem.
Osoby, które dostały całą kwotę nie zachowywały się w podobny sposób wobec innych częściej niż osoby, które dostały trzy dolary. Uczestnicy, którzy nie dostali nic byli jednak bardziej skłonni przekazać pustą kopertę lub mniej niż połowę sumy.
Sprawdzono także czy podobne mechanizmy mają miejsce przy podziale pracy. Sześćdziesięciu osobom powiedziano, że do rozwiązania są cztery zadania – dwa łatwe, polegające na kojarzeniu słów oraz dwa nudne, polegające na zaznaczaniu samogłosek w gęstym włoskim tekście. Poinformowano ich jednocześnie, że ktoś już podzielił się z nimi zadaniami, w związku z czym do wykonania zostały im dwa łatwe zadania, dwa nudne, lub po jednym z każdego rodzaju. Po wykonaniu zadań otrzymywali oni plik kolejnych czterech, którymi mieli podzielić się z następną osobą. Wyniki były takie same jak podczas pierwszego eksperymentu.
„Koncepcja łańcuszka dobrych uczynków, tj. odwdzięczanie się innym ludziom dobrem, które sami od kogoś otrzymaliśmy, prowadziłaby do utopii. Niestety znacznie silniejsza jest potrzeba zaspokojenia własnych potrzeb” – podsumowuje prowadzący badania dr Kurt Gray.(PAP)
koc/ ula/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.