NASA świętuje 50-lecie badań planet za pomocą sond kosmicznych

50 lat temu, w połowie grudnia, amerykańska sonda kosmiczna Mariner 2 przeleciała w pobliżu Wenus, po raz pierwszy pomyślnie badając inną planetę z bliska. Był to pierwszy sukces Stanów Zjednoczonych po kilku latach dominacji ZSRR w pokonywaniu kolejnych barier w kosmosie.

Dotarcie do Wenus nie było sprawą prostą. Związek Radziecki poniósł kilka porażek podczas prób w 1961 roku. Również pierwsza amerykańska misja do Wenus – Mariner 1 – zakończyła się niepowodzeniem krótko po starcie. W cztery minuty i 53 sekundy po wystrzeleniu z Ziemi zdecydowano o jej autodestrukcji.

Kolejna sonda, Mariner 2, została wystrzelona 27 sierpnia 1962 roku z Przylądka Canaveral. Tutaj również zapowiadała się porażka, gdy niedługo po starcie rakieta zaczęła obracać się w niekontrolowany sposób i nie odpowiadała na polecenia sterujące. Szczęśliwie po około minucie wszystko wróciło do normy.

Jednak w drodze do Wenus sonda napotkała wiele problemów technicznych, m.in. panel baterii słonecznych dwukrotnie odmówił posłuszeństwa, były także problemy z żyroskopami i detektorem lokalizującym pozycję Ziemi.

Ostatecznie 14 grudnia 1962 roku sonda Mariner 2 wypełniła swoje główne zadanie, przelatując 34675 kilometrów od Wenus i przekazując dane na temat promieniowania mikrofalowego i podczerwonego oraz pola magnetycznego.

Pomiary temperatury Wenus pozwoliły potwierdzić hipotezę na temat efektu cieplarnianego na tej planecie. Z kolei dokładne pomiary toru lotu sondy za pomocą sygnałów radiowych pozwoliły zmierzyć efekt, jaki wywiera na sondę pole grawitacyjne Wenus i precyzyjniej obliczyć masę planety.

W ramach misji Mariner 2 dokonano także odkryć na innych obszarach. Sonda po raz pierwszy potwierdziła istnienie wiatru słonecznego – strumienia naładowanych cząstek poruszających się od Słońca. Naukowcy mogli też precyzyjniej ustalić wartość jednostki astronomicznej (średniej odległości Ziemi od Słońca).

Dzięki tej misji udowodniono także, że mikrometeoryty oraz promieniowanie nie są znaczącymi zagrożeniami w tej części Układu Słonecznego. Po misji Mariner 2 NASA wysłała jeszcze sześć sond tego typu do Wenus, Marsa i Merkurego.

Aktualnie Wenus jest badana przez europejską sondę Venus Express, która krąży po orbicie wokół planety. (PAP)

cza/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Więcej ruchu w średnim wieku to mniejsze ryzyko alzheimera

  • 05.05.2025.  EPA/GONZALO FUENTES

    Francja/ Szefowa KE: UE chce przyciągnąć naukowców ze świata, w tym z USA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera