
Wydzielane przez kwiaty petunii wonne substancje nie tylko wabią zapylające je owady, ale i odstraszają kwiatożerne gatunki – informuje „New Scientist”.
Ian Baldwin z Instytutu Maxa Plancka w Jenie genetycznie zmodyfikował petunie, wyciszając działanie genu odpowiedzialnego za wytwarzanie specyficznych substancji zapachowych. Następnie naukowcy z jego zespołu zbadali, co dzieje się ze zmienionymi roślinami w obecności żywiących się kwiatami chrząszczy i świerszczy.
Jak się okazało, po zablokowaniu wytwarzania izoeugenolu oraz benzoesanu benzylu owady zjadały kilka razy więcej kwiatów w porównaniu z niemodyfikowanymi, pachnącymi roślinami. Wystarczyło jednak umieścić w pobliżu niepachnących kwiatów fiolkę z izoeugenolem lub benzoesanem benzylu, aby owady straciły apetyt.
To pierwsze badania wskazujące, że substancje zapachowe mogą zarówno odstraszać owady, jak i je wabić. Możliwe, że złożone zapachy innych kwiatów także zawierają zarówno substancje wabiące, jak i odstraszające.(PAP)
pmw/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.