W warszawskim CAMK PAN wykład o wysokoenergetycznym Wszechświecie

W Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie odbywają się co tydzień popularnonaukowe wykłady z astronomii. Najbliższy, 10 grudnia, będzie zatytułowany "Wysokoenergetyczny Wszechświat”.

Podczas wykładu profesor Piotr Życki (CAMK PAN) opowie, jak wygląda Wszechświat widziany w zakresie promieniowania o najwyższych energiach – rentgenowskiego i gamma. Będą pokazane przykładowe obiekty emitujące głównie w tych zakresach długości fali oraz zostaną omówione procesy fizyczne, które są odpowiedzialne za zmienność wysokoenergetycznych emisji,

W ramach cyklu wykładowego "Spotkania z astronomią" w poniedziałki odbywają się prelekcje popularnonaukowe o kosmosie. Przyjść może każdy chętny, wstęp jest bezpłatny.

Prelekcje prowadzone są w dużej Sali wykładowej Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie przy ul. Bartyckiej 18. Rozpoczynają się o godzinie 17.00. Po wykładzie w pogodne wieczory odbywają się pokazy nieba organizowane przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.

Znane są już tematy kolejnych prelekcji. Ostatni tegoroczny wykład 17 grudnia będzie dotyczyć najważniejszych w astronomii gwiazd zmiennych – cefeid. Z kolei w nowym roku będzie okazja posłuchać o źródłach najgorętszego światła, miejscach powstawania gwiazd oraz zobaczyć Wszechświat na jednym obrazku.

Więcej informacji o wykładach można znaleźć na stronie internetowej CAMK PAN: http://www.camk.edu.pl/

PAP - Nauka w Polsce

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Układ odpornościowy przy mikrograwitacji na ISS zbadają naukowcy z WAT

  • Adobe Stock

    Dwie planetoidy nazwano na cześć polskich naukowców; odkrywcami są Litwini

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera