Otyłość brzuszna to większe ryzyko osteoporozy

Otyłość, a zwłaszcza tłuszcz brzuszny jest czynnikiem ryzyka osteoporozy u mężczyzn – poinformowali naukowcy podczas dorocznego zjazdu Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej (RSNA).

Według danych National Center for Health Statistics problem otyłości dotyczy ponad 37 mln Amerykanów po 20. roku życia. Otyłość wpływa na rozwój wielu problemów zdrowotnych: chorób układu krążenia, cukrzycy, wysokiego poziomu cholesterolu, astmy, bezdechu sennego czy chorób stawów. Dotychczas sądzono jednak, że mężczyźni o dużej masie ciała są w mniejszym stopniu narażeni na osteoporozę – zauważa dr Miriam Bredella, radiolog z Massachusetts General Hospital.

Tłuszcz brzuszny otacza narządy jamy brzusznej i znajduje się głębiej niż tłuszcz podskórny. Do jego nadmiernego gromadzenia przyczyniają się m.in. czynniki genetyczne, ale także niewłaściwy sposób odżywiania i niski poziom aktywności fizycznej. To właśnie ten rodzaj tłuszczu uważany jest za najgroźniejszy, gdyż w największym stopniu zwiększa ryzyko chorób serca.

W badaniach uczestniczyło 35 otyłych mężczyzn, których średnia wieku wynosiła 34 lata. Za pomocą tomografii komputerowej ustalono poziom tkanki tłuszczowej i mięśniowej, a następnie określono wytrzymałość kości i ryzyko złamań, wykorzystując metodę elementów skończonych (stosowaną w mechanice do oceny wytrzymałości konstrukcji).

„Nie zdziwił nas fakt, że tłuszcz brzuszny negatywnie wpływa na wytrzymałość kości otyłych mężczyzn. Zaskoczyło nas jednak to, że mężczyźni z dużą otyłością brzuszną mieli znacznie mniejszą wytrzymałość kości w porównaniu z mężczyznami o podobnym wskaźniku masy ciała lecz z mniejszą ilością tłuszczu brzusznego” – komentowała dr Bredella.(PAP)

koc/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera