
Prof. Ewa Wipszycka, profesor emerytowana Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego specjalizująca się w historii starożytności, jest laureatką Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) w 2012 roku w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych.
W swoich badaniach prof. Wipszycka zajmuje się Egiptem rzymskim i późnoantycznym, a także chrześcijaństwem starożytnym. Nagrodę otrzymała za "interdyscyplinarną rekonstrukcję funkcjonowania wspólnot klasztornych w późnoantycznym Egipcie".
Nagrodzona monografia „Mnisi i wspólnoty monastyczne w Egipcie, wieki IV-VIII” podsumowuje trzy dekady badań laureatki nad przestrzenną, wspólnotową i ekonomiczną organizacją klasztorów zlokalizowanych nad Nilem w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Dzieło przedstawia przyrodnicze i kulturowe uwarunkowania funkcjonowania tych wspólnot oraz materialne warunki codziennego życia mnichów.
"Wnikliwy opis sytuacji klasztorów egipskich powstał w wyniku przeprowadzonych przez prof. Wipszycką studiów historycznych, ale także archeologicznych badań terenowych i studiów papirologicznych. Wyróżniona monografia jest więc precyzyjnie skonstruowanym, interdyscyplinarnym kompendium wiedzy o zakładanych w Egipcie wspólnotach klasztornych i żyjących w nich mnichach" – informuje FNP.
Bogato ilustrowane dzieło stanowi znaczący wkład w zrozumienie procesów społeczno-kulturowych, które miały miejsce na tym obszarze u schyłku cywilizacji antycznej. Pozwala również poznać i lepiej zrozumieć początki chrześcijaństwa i chrześcijańskiego życia klasztornego w Egipcie, które znalazło swoją kontynuację w średniowiecznej działalności zakonów na zachodzie Europy i w Bizancjum.
Prof. Wipszycka studia ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim (1955). Na tej uczelni obroniła również doktorat (1962) i uzyskała habilitację (1972). Od 1995 r. jest profesorem zwyczajnym. W latach 1972-1990 pracowała w filii UW w Białymstoku, gdzie była m.in. dziekanem Wydziału Humanistycznego (1979-1981).
Jest też autorką i współautorką licznych publikacji naukowych, podręczników akademickich i szkolnych oraz artykułów i książek popularyzatorskich. Publikuje po polsku, włosku, francusku i angielsku. Uczestniczyła w wielu projektach naukowych i wykopaliskach archeologicznych, m.in. w Marei k. Aleksandrii, Naklun i Ptolemais.
Jest redaktorem "The Journal of Juristic Papyrology", współzałożycielką i redaktorem miesięcznika "Mówią wieki". Od 2002 r. pełni funkcję prezesa zarządu Fundacji im. Rafała Taubenschlaga.
PAP – Nauka w Polsce
ekr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.