80 lat temu Maria Skłodowska-Curie otworzyła Instytut Radowy

 Maria Skłodowska-Curie, w towarzystwie Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego, w trakcie ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Instytutu Radowego, 6 czerwca 1925 r. Fotografia ze zbiorów Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego...
Maria Skłodowska-Curie, w towarzystwie Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego, w trakcie ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Instytutu Radowego, 6 czerwca 1925 r. Fotografia ze zbiorów Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego...

80 lat temu Maria Skłodowska-Curie, wspólnie z prezydentem RP, Ignacym Mościckim otworzyła Instytut Radowy w Warszawie – pierwszy w Polsce i zaledwie piąty w Europie nowoczesny ośrodek walki z rakiem.

Instytut powstał z inicjatywy polskiej noblistki, która – już w 1923 roku powiedziała: \"Mojem najgorętszem życzeniem jest powstanie Instytutu Radowego w Warszawie\". Budowę sfinansowano ze składek społeczeństwa jako \"dar narodowy\" dla wielkiej uczonej.

Wiodącą metodą leczenia nowotworów w tamtych latach było naświetlanie radem. Maria Skłodowska-Curie przekazała Instytutowi pierwszy gram radu – pieniądze na jego zakup pochodziły ze zbiórki wśród kobiet amerykańskich i Polonii. \"Uczona odmówiła wcześniej opatentowania swego odkrycia i dlatego musiała szukać sposobu sfinansowania zakupu radu, który sama odkryła\" – czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

Podczas okupacji Instytut nie przerwał leczenia chorych – stosowano promienie Roentgena i rad ukrywany przed poszukującym go gestapo. Po Powstaniu Warszawskim Instytut spalono, a chorych i część personelu wymordowano.

\"Odbudowany po wojnie, stał się wiodącym w kraju ośrodkiem rozpoznawania, leczenia i organizacji walki z rakiem, koordynatorem krajowej sieci onkologicznej. Służy do dziś jako historyczna część Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie\" – czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

W piątek 30 listopada Warszawski Uniwersytecie Medycznym odbędzie się Sesja Naukowa VI Mazowieckich Spotkań Onkologicznych poświęcona jubileuszowi i obecnym osiągnięciom naukowym Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. Sesji towarzyszyć będzie wystawa oraz prezentacja książki „Materiały do historii Instytutu Radowego i Instytutu Onkologii – w 80. rocznicę powstania”.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot: Panorama Oazy Bungera (ang. Bunger Hills) w kierunku zachodnim. Na pierwszym planie (dół zdjęcia) Polska Stacja Antarktyczna im. Antoniego B. Dobrowolskiego. Fot. Adam Nawrot

    Prof. Lewandowski: autonomiczne pomiary przyszłością Polskiej Stacji Antarktycznej

  • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

    Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera