Rany goją się dzięki gruczołom potowym

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Amerykańscy naukowcy odkryli, że rany goją się poprzez wykorzystanie komórek dostarczanych przez gruczoły potowe. Wyniki badania opublikowano na internetowej stronie "American Journal of Pathology".

Badacze z University of Michigan Health System doszli do wniosku, że za zasklepianie się nawet trudno gojących ran, takich jak wrzody, odleżyny, czy oparzenia odpowiadają u człowieka gruczoły potowe. Te same, które zapewniają naszemu organizmowi utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała po wysiłku fizycznym lub w gorące dni za pomocą wydzielania potu.

Dotychczas uważano, że organizm ludzki zaopatruje się w komórki potrzebne do zabliźnienia rany, wykorzystując jako źródła mieszki włosowe lub nietknięte obrzeża rany.

Na podstawie rezultatów najnowszego badania amerykańskim naukowcom udało się zweryfikować istniejącą teorię. Udowodnili oni, że komórki używane do gojenia rany pochodzą spod uszkodzenia na skórze, a dużą rolę w procesie leczenia odgrywają gruczoły potowe, które są w stanie szybko dostarczyć niezbędne materiały budulcowe.

"To może być zaskakujące, że tyle czasu zajęło odkrycie, iż gruczoły potowe pełnią kluczową rolę w gojeniu się ran. Jednak istnieje ważny powód, dla którego specyficznym gruczołom nie poświęcono dotychczas zbyt wiele uwagi - ekrynowe gruczoły potowe są unikalne dla ludzi i nieobecne w skórze zwierząt laboratoryjnych, często wykorzystywanych przy badaniu procesu gojenia się ran" - wyjaśnia badaczka prowadząca, Laure Rittié.

Badacze mają nadzieję, że ich odkrycie będzie miało duże znaczenie dla zrozumienia procesu gojenia się ran i posłuży jako materiał do stworzenia skuteczniejszych metod leczenia. (PAP)

ooo/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Oświecenie pomoże pilotom wojskowym

  • Źródło: Adobe Stock

    Apple odkłada wprowadzenie na rynek UE systemu generatywnej AI

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera