
Centra nauki, uczelnie i galerie z dziewięciu europejskich miast w ramach programu KiiCS organizują tzw. inkubatory, czyli miejsca dyskusji artystów i naukowców. Warszawskie Centrum Nauki Kopernik sprowokuje do dyskusji o problemach „zdrowego miasta”.
Program KiiCS, realizowany przez europejskie stowarzyszenie centrów nauki ECSITE, oficjalnie rozpoczął się we wrześniu tego roku, a zakończy w czerwcu 2014 r. Jest finansowany przez Komisję Europejską.
Jak informuje Centrum Nauki Kopernik, tworzone inkubatory będą przypominały znane już w Polsce inkubatory biznesu. Mają być miejscem spotkań artystów, naukowców i przedsiębiorców – zarówno zaproszonych ekspertów, jak i osób poszukujących inspiracji.
Stworzą je centra nauki, wyższe uczelnie, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i galerie sztuki. Każda z instytucji zajmie się nieco inną problematyką. Temat, który podejmuje Centrum Nauki Kopernik to \"Zdrowe Miasto\". \"Będziemy tworzyć projekty, mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców Warszawy\" – zapowiadają organizatorzy.
\"Zdrowie jest jedną z najbardziej emocjonujących ludzi spraw. Bardzo łatwo znaleźć w tej dziedzinie konkretne problemy, które trzeba rozwiązywać. To temat łączący różne dziedziny. Mamy aspekty medyczne, naukowe, nowe technologie i zagadnienia społeczne\"- powiedział PAP Wiktor Gajewski z Centrum Nauki Kopernik. Jego zdaniem przykładem takiej inicjatywy może być warszawski dotleniacz na Placu Grzybowskim, który jest połączeniem sztuki, nauki i działalności społecznej.
Zagadnienia związane z \"Życiem w mieście\" podejmie londyńskie centrum sztuki eksperymentalnej The Arts Catalyst, \"Komunikacja miejską i inteligentnym budownictwem\" zajmie się centrum nauki, techniki i przemysłu - CCSTI z Grenoble, problem \"Inteligentnych miast\" – Fundacja IDIS-Citta della Scienza z Neapolu, a ich przyszłością Science Gallery z Dublina.
Barceloński Uniwersytet Pompeu Fabra skupi się na zagadnieniach muzyki i neurobiologii, a Galeria Kapelica w Lublanie na biotechnologii w medycynie. Holenderska instytucja łącząca sztukę, naukę i technologię: Waag Society w Amsterdamie podejmie zagadnienia nauk przyrodniczych, a energii odnawialnej i transportu - TILLT w Goeteborgu.
Jak zapewniają organizatorzy, spotkania organizowane w inkubatorach mają przyczynić się do powstania m.in. nowych sposobów komunikacji naukowej. Pomocne będą także zajęcia laboratoryjne, warsztaty, wystawy i akcje artystyczne, organizowane przez twórców inkubatorów.
Twórcy jednego z projektów - organizowanych we wszystkich europejskich miastach - otrzymają nagrodę w wysokości 5 tys. euro.
\"KiiCS pokaże, jak bardzo kluczowe dla innowacji w Europie są centra nauki i kreatywności. Jako instytucje otwarte, dostępne i angażujące społeczeństwo, stanowią one najlepsze pole do rozwoju nowych pomysłów, które będą kształtować Europę jutra. W jakim innym miejscu naukowcy, artyści, przedsiębiorcy oraz społeczeństwo – a w szczególności ludzie młodzi – mogą współpracować tak łatwo?\" – ocenia dyrektor wykonawcza w ECSITE i liderka projektu KiiCS Catherine Franche.
Szczegółowe informacje na temat projektu KiiCS są dostępne na stronie: http://www.kopernik.org.pl/program/uzdrowisko/
PAP – Nauka w Polsce
ekr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.