WWF: w Gangesie żyje ponad 600 delfinów rzecznych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

671 delfinów wypatrzyli w Gangesie wolontariusze organizacji ekologicznej WWF Delfiny gangesowe, które liczyli, krytycznie zagrożone wyginięciem, są jednym z czterech występujących na świecie gatunków delfinów rzecznych.

Liczenie trwało trzy dni i objęło odcinek Gangesu wraz z dopływami, o łącznej długości aż 2500 kilometrów - napisano w komunikacie WWF Polska przesłanym w poniedziałek PAP.

W akcję liczenia delfinów "Mój Ganges, mój delfin" zaangażowało się ponad 150 wolontariuszy organizacji ekologicznej WWF. Jeszcze na początku lat 80. XX wieku populacja delfinów gangesowych szacowana była na od 4 tys. do 5 tys. osobników.

"Obecnie w Gangesie żyje mniej niż 2000 delfinów – mówi Ravi Singh, dyrektor WWF Indie. – Szacujemy, że co roku ginie nawet 160 tych zwierząt. Mamy nadzieję, że angażując wolontariuszy zwrócimy uwagę społeczeństwa na potrzebę ochrony delfinów rzecznych".

Jak podaje WWF Polska, gwałtowny spadek liczby delfinów gangesowych spowodował, że Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznała ten gatunek za zagrożony wyginięciem. "Jednak objęcie delfinów gangesowych ochroną prawną nie wystarcza. Zwierzętom szkodzą zmiany w środowisku, takie jak przegradzanie dolin rzecznych tamami, nadmierna eksploatacja zasobów ryb oraz zamulenie wody Gangesu powodowane wylesieniem i degradacją gleby" - czytamy w komunikacie.

"Delfiny gangesowe mają bardzo słaby wzrok, dlatego podczas polowania wysyłają ultradźwięki, dzięki którym lokalizują ofiarę – dodaje Singh. - Coraz większe zamulenie wody utrudnia delfinom zdobywanie pokarmu".

Zlewnia Gangesu - przypominają przedstawiciele WWF - jest jednym z najgęściej zaludnionych regionów świata. Mieszka tu ponad 450 mln ludzi, średnio 550 osób na 1 km kw. (dla porównania, w Polsce na powierzchni 1km2 żyją średnio 122 osoby). W rezultacie konkurencja o zasoby naturalne, takie jak woda pitna i żywe zasoby ryb, jest bardzo wysoka i wciąż rośnie. Jednocześnie każdego dnia do Gangesu trafia ponad 1,3 miliarda litrów ścieków komunalnych i 260 milionów ścieków przemysłowych.

"Rząd Indii planuje budowę ponad 600 tam na Gangesie i jego dopływach, obecnie trwają prace przy 34 obiektach – podsumowuje Singh. - Jeśli chcemy, aby nasze dzieci mogły obserwować w przyszłości delfiny rzeczne w Gangesie, należy powstrzymać te szkodliwe dla środowiska działania".

W Polsce wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF obserwują foki szare i morświny, spokrewnione z delfinami. Każdy z nas może pomóc chronić te żyjące w Bałtyku ssaki. Jeśli zobaczymy fokę lub morświna, można to zgłosić do Błękitnego Patrolu dzwoniąc pod numer: +48 795 536 009.(PAP)

agt/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera