Miejskie koniki polne zmieniają pieśni, by "przekrzyczeć" samochody

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Koniki polne żyjące w miastach są zmuszone do zmiany odgłosów. Czynią głośniejsze basy, dzięki czemu samice mogą je usłyszeć mimo ulicznego szumu - informują naukowcy z niemieckiego uniwersytetu w Bielefeld na łamach "Functional Ecology".

Z nowych badań wynika, że intensywny szum miasta może wpłynąć na procesy związane z rozmnażaniem koników pospolitych (Chorthippus biguttulus). Aby temu przeciwdziałać, owady te są zmuszone pogłaśniać zwłaszcza te części godowych pieśni, które wybrzmiewają w niskich rejestrach.

Jak podkreśla autorka badania koników polnych, doktorantka z Wydziału Biologii Ewolucyjnej wspomnianej uczelni, Ulrike Lampe, dotychczas wpływ hałasu tworzonego przez ludzi na komunikację akustyczną badano przeważnie u kręgowców. Teraz jednak Lampe i jej współpracownicy spenetrowali miejskie trawniki w pobliżu ruchliwych ulic i zarośla w cichych okolicach na wsi. Schwytali w sumie 188 samców koników.

\"Koniki pospolite są dobrym organizmem modelowym do badań doboru płciowego, gdyż ich samice - o ile podoba się im piosenka samca - reagują na zaloty własnym sygnałem akustycznym o niskiej częstotliwości\" - tłumaczy Lampe.

Koniki polne cykają, pocierając o siebie nogi lub pokrywy skrzydeł. Pieśń samca składa się z krótkich fraz, trwających 2-3 sekundy, których amplituda rośnie, im bliżej jest końca wirtuozerskich popisów. Pierwsza część pieśni składa się z wolniejszych dźwięków przypominających cykanie. Pod koniec wystąpienia zlewają się one w niemal jednorodny, szumiący dźwięk.

Aby pobudzić samce do akustycznych popisów godowych, naukowcy umieścili w ich pobliżu również samicę. Towarzyszące zalotom odgłosy nagrali, a później analizowali różnice między dźwiękami koników złapanych w mieści i na wsi. Okazało się, że samce z miasta wprowadziły w swoich pieśniach modyfikacje, wyraźne zwłaszcza w częstotliwości niskich brzmień.

Być może pozwala im to unikać problemów związanych z zagłuszaniem przez miejski hałas tych części składowych ich pieśni, które mają niskie brzmienie. Tym samym naukowcy dowiedli, że gdyby nie reakcja owadów, uliczny hałas mógłby im przeszkadzać w rozmnażaniu.

\"Intensywny hałas może wpłynąć na gody koników polnych na kilka sposobów - podkreśla Lampe, cytowana przez serwis BBC. - Przeszkadza samicom, które nie są w stanie dosłyszeć zalecających się samców. Utrudniają też samicom rozpoznanie samców z ich własnego gatunku albo zaburzają ich zdolność do oceny atrakcyjności samca na podstawie jego cykania\". (PAP)

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/CJ GUNTHER 02.04.2025

    USA/ Administracja Trumpa obcina Harvardowi kolejne 450 mln dolarów

  • Fot. Adobe Stock

    ESA przedstawia Program Bezpieczeństwa Kosmicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera