NASA informuje o przelotach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad daną okolicą

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

NASA udostępniła serwis internetowy umożliwiający otrzymywanie informacji o zbliżających się przelotach stacji ISS nad wybraną okolicą. Alerty można otrzymywać w formie e-maili albo SMS-ów. Serwis jest bezpłatny.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) jest trzecim co do jasności obiektem na niebie (po Słońcu i Księżycu). Jej orbita przebiega nad różnymi obszarami i co pewien czas ISS jest także widoczna nad Polską.

Gdy stacja przelatuje nad naszym krajem, można ją dostrzec na niebie wieczorami lub porankami. Wyglądem przypomina szybko poruszający się samolot.

W ramach internetowego serwisu "Spot the Station" każdy chętny może podać swój adres e-mailowy, aby otrzymywać na niego alerty o momentach widoczności stacji ISS nad wybraną okolicą. Serwis informuje tylko o takich przelotach, które mają dobre warunki do zaobserwowania, czyli gdy stacja widoczna jest odpowiednio wysoko na niebie. E-maile o przelotach stacji ISS są rozsyłane bezpłatnie.

Serwis NASA oferuje przesyłanie alertów dla 4600 miejscowości na świecie. W przypadku Polski do wyboru jest 15 miast: Białystok, Gliwice, Koszalin, Kraków, Krynica, Łódź, Lublin, Mszana Dolna, Poznań, Sochaczew, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra i Żywiec. Mieszkańcy innych miejscowości powinni wybrać miasto znajdujące się najbliżej ich miejsca zamieszkania.

Istnieje także możliwość odbierania alertów w postaci SMS-ów, o ile nasz telefon i sieć komórkowa umożliwiają usługę e-mail-to-SMS. NASA ostrzega jednak, że usługa esemesowa u niektórych operatorów może być płatna.

Witrynę internetową NASA z alertami o stacji kosmicznej ISS można znaleźć pod adresem: http://spotthestation.nasa.gov (PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    AP: statek kosmiczny, który miał wylądować na Wenus w latach 70., w maju spadnie na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Francja/ Centrum Badań Naukowych przyciąga specjalistów z krajów, gdzie ich praca jest utrudniona

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera