Minister Paszyk: w maju na Międzynarodową Stację Kosmiczną może wystartować misja z polskim astronautą

15.04.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk w drugim dniu III Konferencji Bezpieczeństwa ESA, 15 bm. na Zamku Królewskim w Warszawie.  PAP/Radek Pietruszka
15.04.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk w drugim dniu III Konferencji Bezpieczeństwa ESA, 15 bm. na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

Jak wszystko dobrze pójdzie, w maju na Międzynarodową Stację Kosmiczną uda się misja ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim - powiedział PAP minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Przemysł kosmiczny, jak zaznaczył, przyczynia się do podnoszenia zdolności obronnych.

We wtorek szef MRiT Krzysztof Paszyk uczestniczył w Warszawie w III Konferencji Bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W rozmowie z PAP podkreślił, że podobnie jak inne sektory, przemysł kosmiczny musi przyczynić się do podnoszenia potencjału obronnego Polski.

"Nie ma dzisiaj mowy o przemyśle zbrojeniowym bez technologii kosmicznych" - zaznaczył. Jak ocenił, oba sektory są "niczym naczynia połączone", a Konferencja Bezpieczeństwa ESA służy łączeniu ich potencjałów.

Paszyk podkreślił, że po wielu latach Polska wraca do badania kosmosu, "do pierwszej ligi państw i gospodarek, które chcą na eksploracji kosmosu opierać swój rozwój". Zwrócił uwagę, że jest to możliwe za sprawą udziału Polski w międzynarodowej misji IGNIS koordynowanej przez ESA oraz działań polskiego astronauty dr Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego.

Według niego, misja IGNIS, (po łacinie "ogień") - pierwsza polska technologiczno-naukowa misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ang. International Space Station, ISS), będzie pierwszym krokiem "na drodze do realizacji ambitnych celów". Dodał, że start misji odbędzie się "już w maju, jak wszystko dobrze pójdzie".

Jak ocenił, poza wysyłaniem człowieka w kosmos, Polska wysyła także "pewien symbol, odwagę w podejmowaniu ważnych wyzwań, ambitnych planów".

W lutym radca w resorcie rozwoju i technologii Jarosław Sulkowski poinformował, że polska misja technologiczno-naukowa na ISS, z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, odbędzie się na przełomie maja i czerwca br. i potrwa 16 dni. Jak podało NASA Space Operations, misja Axiom 4 (Ax-4), czyli czwarta prywatna misja na ISS, ma wystartować nie wcześniej niż w maju br.

Załogę Ax-4 tworzą: Peggy Whitson (USA) – dowódczyni misji; Sławosz Uznański-Wiśniewski (Polska/ESA) – specjalista misji; Shubhanshu Shukla (Indie) – pilot misji oraz Tibor Kapu (Węgry) – specjalista misji. Astronauci polecą na ISS rakietą Falcon 9 firmy SpaceX, która wyniesie na orbitę kapsułę załogową Dragon z należącego do NASA Kennedy Space Center na Florydzie.

Najważniejszym elementem misji mają być eksperymenty technologiczne i naukowe, nad którymi Uznański-Wiśniewski będzie pracował na ISS. Nasz astronauta poprowadzi też w kosmosie pokazy, które zostaną nagrane, a potem wykorzystane w ramach programu edukacyjnego.

Misja Ax-4 będzie kolejną komercyjną załogową wyprawą realizowaną przez Axiom Space. Udział Polaka w tej misji to rezultat umowy podpisanej między Ministerstwem Rozwoju i Technologii a ESA na przygotowanie i przeprowadzenie polskiej misji naukowo-technologicznej IGNIS na ISS. W przygotowaniach bierze udział także Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jako agencja wykonawcza MRiT. (PAP)

Nauka w Polsce, Aleksander Rajewski, Katarzyna Lendzion

kl/ arw/ mick/ ktl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nowa kometa Swan staje się widoczna na niebie; wróci dopiero za tysiące lat

  • 15.04.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski w drugim dniu III Konferencji Bezpieczeństwa ESA, 15 bm. na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Uznański-Wiśniewski: większość szkolenia astronautów dotyczy sytuacji niespodziewanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera