Wzrok wyewoluował wcześniej niż sądzono

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Białka światłoczułe, kluczowe dla procesu widzenia, pojawiły się wcześniej niż dotąd sądzono. Co więcej, wszystkie zwierzęta zawdzięczają zmysł wzroku jednemu wspólnemu przodkowi ewolucyjnemu.

Opsyny to światłoczułe białka, kluczowe dla procesu widzenia. Zgodnie z najnowszymi wynikami badań, pojawiły się one u pierwszych zwierząt wcześniej niż dotąd sądzono. Co więcej, pojawiły się w procesie ewolucji tylko raz – u wspólnego jednego przodka. Ponadto, ich powstanie poprzedzone było mniejszą liczbą genetycznych mutacji – informują naukowcy na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Naukowcy zastosowali modelowanie komputerowe, dzięki któremu sprawdzili dotychczasowe hipotezy dotyczące ewolucji opsyn. Analizowali m.in. pokrewieństwo linii ewolucyjnych prymitywnych zwierząt, takich jak gąbki (ostatnio zsekwencjonowano genom grupy gąbek Oscarella carmela). Wzięto pod uwagę również parzydełkowce – morskie zwierzątka o prostej budowie tkankowej, które, jak się przypuszcza, mają najstarsze ewolucyjnie narządy wzroku.

Z tej analizy wynikło, że wspólny dla wszystkich grup przodek opsyn pojawił się ok. 700 mln lat temu, wcześniej niż zakładały to dotychczasowe hipotezy. Ta opsyna nie była jeszcze światłoczuła. Dopiero w ciągu kolejnych 11 mln lat wykształciła wrażliwość na światło.

"Znaczenie naszych badań polega na tym, że wyśledziliśmy najwcześniejsze początki widzenia, odkrywając, że wyewoluowało ono tylko raz u zwierząt" – tłumaczy dr Davide Pisani z University of Bristol.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera