Kinga Gzieło-Jurek/ Kandydatka w konkursie Popularyzator Nauki 2012

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Współorganizacja Konferencji Neuronus, Festiwali Nauki w Krakowie, Nocy biologów i Małopolskiej Nocy Naukowców - to główne zasługi w zakresie popularyzowania nauki doktorantki Kingi Gzieło-Jurek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Doktorantka Kinga Gzieło-Jurek z Zakładu Neuroanatomii Instytutu Zoologii Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Jagiellońskim jest kandydatką - w kategorii Naukowiec/Instytucja Naukowa - w VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Od 2008 roku członkini studenckiego Koła Neuronus, w 2009 roku zajmowała się stroną dydaktyczną koła, przygotowywała seminaria na różne tematy, m.in. sztucznych sieci neuronalnych i substancji psychoaktywnej THC, występującej w konopiach. W 2009 roku z ramienia koła zajmowała się prowadzeniem zajęć na Dniach Ziemi.

W kolejnym roku razem z kolegami organizowała III Ogólnopolską Konferencję Neuronus, a w 2011 roku pomagała przy organizacji IV Konferencji Neuronus, która stała się inicjatywą o zasięgu międzynarodowym.

"Konferencje te przyciągają co roku więcej studentów i doktorantów z kraju, a także z innych państw. Dzięki nim młodzi naukowcy mogą podzielić się swoja wiedzą, pomysłami i poznać wiele ciekawych osób. Mają także okazję porozmawiać z profesorami polskimi i zagranicznymi, którzy często podpowiadają jaką drogę obrać, by dojść do postawionych sobie celów" - poinformowała PAP kandydatka.

Doktorantka ma także zasługi we współorganizacji Festiwalu Nauki w Krakowie (2010-2012). Na festiwalowych zajęciach można było m.in. dowiedzieć się czegoś na temat nowych technik używanych w neurobiologii. Z kolei na początku 2012 r. organizowała Noc Biologów w swoim zakładzie, w ramach której odbywały się zajęcia w laboratoriach oraz wykłady dla dzieci, młodzieży, a także dorosłych.

We wrześniu tego roku zorganizowała i koordynowała Małopolską Noc Naukowców w Instytucie Zoologii UJ, z udziałem wielu uczelnianych zakładów oraz m.in. Koła Neuronus. "Zajęcia były bardzo różnorodne, uczestnicy mogli wykonać EEG, barwić metodami immunocytochemicznymi, mierzyć parametry głowy, posłuchać wiadomości na temat komórek macierzystych, izolować celomocyty z dżdżownic, mieli szanse zobaczyć i obserwować komórki pod mikroskopem konfokalnym czy transmisyjnym" - streściła Gzieło-Jurek. Głównym punktem programu był wykład plenerowy "Neurobiologia zbrodni". W zajęciach wzięło udział ponad pół tysiąca osób w różnym wieku.

Gzieło-Jurek studiowała biologię na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ze swoim promotorem zajmowała się komórkami glejowymi, a dokładnie polidendrocytami. Od 2009 roku jest na studiach doktoranckich w Zakładzie Neuroanatomii Instytutu Zoologii. Prowadzi badania dotyczące m.in. wpływu zaburzeń rozwoju mózgu, w tym zaburzeń produkcji komórek nerwowych, na skłonność do napadów epileptycznych. Obecnie jest w trakcie pisania swojej rozprawy doktorskiej.

PAP - Nauka w Polsce

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    O neuroróżnorodności w warszawskiej Kawiarni Naukowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera