Gazeta Uniwersytecka Uniwersytetu Śląskiego/Kandydatura w konkursie Popularyzator Nauki 2012

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Co robią polscy naukowcy w międzynarodowym projekcie ICARUS? Czym jest „Ewangelia Judasza”? Na czym polega projekt DinoSilesia? To niektóre doniesienia ukazującej się od ponad 20 lat Gazety Uniwersyteckiej Uniwersytetu Śląskiego. Każdego roku wydawanych jest dziesięć numerów pisma i dwa wydania specjalne.

Gazeta Uniwersytecka Uniwersytetu Śląskiego kandyduje - w kategorii Redakcja/Dziennikarz/Instytucja nienaukowa - w VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Gazeta Uniwersytecka UŚ" to miesięcznik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukazuje się już od ponad 20 lat, a jego cykl obejmuje 10 numerów rocznie (od października do lipca) oraz dwa dodatki specjalne. Każdorazowy nakład to tysiąc egzemplarzy.

Bezpłatne pismo jest skierowane do społeczności akademickiej: naukowców, studentów, pracowników uczelni, a także różnorodnych środowisk naukowych i biznesowych regionu i kraju, kandydatów na studia, absolwentów oraz wszystkich, którzy interesują się szkolnictwem wyższym, nauką, rozwojem nowych technologii czy osiągnięciami polskich naukowców.

Od początku redakcja intensywnie promuje badania naukowe, szczególnie te przynoszące największe sukcesy w skali kraju, Europy i świata. "Jednym z naszych najważniejszych celów jest promowanie nauki. Z tego powodu wyodrębniliśmy specjalne działy, np. nauka, badania naukowe, projekty, sukcesy młodych" – informuje redaktor naczelna pisma dr Agnieszka Sikora.

Od 2010 roku w działach "Nauka" lub "Badania naukowe" ukazało się ponad 50 artykułów. Regularnie teksty dla czasopisma pisze około dziesięciu osób, wśród nich są zarówno studenci, doktoranci, jak i pracownicy naukowi uczelni.

Ważnym elementem gazety są wywiady ze znanymi naukowcami, komentującymi najciekawsze i aktualne wydarzenia w świecie nauki. Na łamach pisma gościli, np. profesor Carlo Rubbia - laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki; ks. prof. Wincenty Myszor - tłumacz z języka koptyjskiego, m.in. Ewangelii Judasza i tekstów z Biblioteki z Nag Hammadi; prof. Walery Pisarek - językoznawca i prasoznawca, specjalista w dziedzinie komunikowania masowego i socjolingwistyki.

"Reagujemy na światowe osiągnięcia naukowe, publikując komentarze, dotyczące takich wydarzeń, jak np. Rok Heweliusza, poszukiwanie cząstki Higgsa oraz działanie Wielkiego Zderzacza Hadronów czy upadek meteorytu w Sołtmanach" – podkreśla dr Sikora.

Innymi istotnymi elementami gazety są relacje i fotoreportaże z imprez promujących naukę w regionie. Dziennikarze relacjonowali np. Osobliwości Świata Fizyki, Święto Liczby Pi, Festiwal Nauki, Śląską Noc Naukowców, Noc Biologów, Fascynujący Świat Roślin, Dni Ziemi.

W kwietniu 2012 roku redakcja wprowadziła nowy dział – „Liderzy nauki”, w którym przedstawiane są osiągnięcia naukowców reprezentujących różnorodne dziedziny nauki.

W "Gazecie Uniwersyteckiej UŚ" można było przeczytać np. o badaniach nad generacją materiałów wykazujących niekonwencjonalne właściwości; efektach badań nad organizmami modyfikowanymi genetycznie; udziale polskich naukowców w międzynarodowym projekcie ICARUS, którego celem jest analiza właściwości neutrin; badaniach nad najstarszymi na świecie środkowotriasowymi kręgowcami prowadzonymi w ramach projektu DinoSilesia.

Autorzy tekstów pisali również o prowadzonych na Spitsbergenie obserwacjach lodowców; pracach nad czystymi technologiami węglowymi i opracowywaniem metod pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych; analizowali też zmiany klimatyczne zachodzące pod wpływem cyrkulacji atmosfery.

"Zamieściliśmy także cykl artykułów opisujących projekt ZiZoZap (zintegrowany system wspomagający zrządzanie i ochronę zbiornika zaporowego), w ramach którego prowadzone są badania w wodach Zbiornika Goczałkowickiego. Do prac wykorzystywana jest łódź badawcza Uniwersytetu Śląskiego zwana UŚką” – opisała redaktor naczelna pisma.

Od trzech lat "Gazeta Uniwersytecka UŚ" we wrześniu wydaje tzw. numery promocyjne (wydania specjalne), skierowane do przedstawicieli środowisk: gospodarki, biznesu, jednostek wspierających transfer nauki do gospodarki, a także kandydatów na studia.

Przez wiele lat z miesięcznikiem współpracowali m.in. Ryszard Kapuściński czy Lucjan Wolanowski. Od marca 2003 r. do lipca 2006 r. nad wyglądem okładki "Gazety Uniwersyteckiej UŚ" pracował dr Grzegorz Hańderek – dziś prodziekan ds. studenckich Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Od kilkunastu lat członkowie redakcji regularnie biorą udział w corocznych spotkaniach redaktorów gazet akademickich, które organizowane są przez kolejne redakcje w Polsce. Dzięki temu mogą podpatrzeć, jak "to" robią inni, wymienić się doświadczeniami, porozmawiać o problemach.

Bieżące wydanie gazety i jej numery archiwalne są dostępne także w internecie na stronie www.gu.us.edu.pl. Gazetę Uniwersytecką UŚ można również "polubić" na Facebooku.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    O neuroróżnorodności w warszawskiej Kawiarni Naukowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera