„Gadające Głowy” - cykl audycji /Kandydatura w konkursie Popularyzator Nauki 2012

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Gadanie w radiu nie boli. Zwłaszcza, gdy gadają mądre głowy - to misja twórców programu "Gadające Głowy". Audycje są przygotowywane przez dziennikarzy Radiofonii oraz pracowników naukowych krakowskich uczelni wyższych. Do współpracy zostali zaproszeni doktorzy i profesorowie, którzy z jednej strony są ekspertami w swoich dziedzinach, a z drugiej potrafią w ciekawy i przystępny sposób przybliżyć słuchaczowi tematy z zakresu swojej pracy naukowej.

Program "Gadające Głowy" kandyduje - w kategorii Dziennikarz/Redakcja/Instytucja nienaukowa - w VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Program z udziałem eksperta trwa godzinę i odbywa się raz w tygodniu. Te spotkania specjalistów z młodymi dziennikarzami pozwalają na wybór tematów atrakcyjnych dla słuchaczy oraz oryginalnych, o których nie mówi się na co dzień w środkach masowego przekazu.

"Programy przybliżają życie akademickie, a mówiąc bardziej precyzyjnie – naukowe. Audycje stanowią wyjątkową okazję do tego, by się dowiedzieć, czym właściwie zajmują się naukowcy – co badają i w jaki sposób ich praca ma lub może mieć wpływ na nasze codzienne życie. Odwoływanie się do prac naukowych badaczy z innych uczelni w kraju i na świecie pozwala prezentować najciekawsze zjawiska i problemy w szerokim kontekście i stanowi o najwyższym poziomie merytorycznym programów” – uważa rekomendujący tę kandydaturę Maciej Okoń, prezes zarządu Fundacji Krakowskiego Radia Akademickiego.

Radiofonia, obecna w krakowskim eterze na 100.5 FM, jest rozgłośnią akademicką o profilu społecznym. Powstała na gruncie fundacji powołanej w 2001 roku przez 12 uczelni wyższych.

"Obok licznych audycji autorskich, istotną część programu stanowią te poświęcone tematyce akademickiej. Współpraca radiofonii ze środowiskiem uczelni wyższych pozwala na realizację audycji wymykających się programowym schematom znanym z innych rozgłośni, czego świetnym przykładem jest audycja +Gadające Głowy+, tworzona przy udziale krakowskich wykładowców. Idea radia otwartego, tworzonego przez studentów niesie ze sobą ważny komponent radiofonicznej działalności - naszym celem jest tworzenie platformy, gdzie zasadą jest, że młodsi czerpią od starszych, by potem samemu wskazywać innym drogę" - mówi Maciej Okoń.

Jego zdaniem programy z cyklu "Gadające Głowy" stanowią niezwykle skuteczną formę promocji krakowskich uczelni oraz życia akademickiego. Istotne i intrygujące z punktu widzenia słuchacza tematy są bowiem prezentowane przez wybitnych przedstawicieli świata nauki.

Audycje w formie podcastów są gromadzone na specjalnej stronie http://podcasts.radiofonia.fm/ Dzięki formie cyfrowego archiwum projekt zyskuje trwały charakter, a dostęp do niego nie ogranicza się tylko do terenu Krakowa czy Małopolski.

"Gadające Głowy" są obecne na antenie radiofonii od 2010 r. Wśród gości programu był filmoznawca, medioznawca, językoznawca, ekonomista, ekspert od flory i fauny leśnej i wielu innych badaczy i uczonych. O swoich naukowych pasjach opowiadali między innymi: prof. Piotr Gajewski z Politechniki Krakowskiej, dr hab. Bartłomiej Dobroczyński, dr hab. Joanna Hańderek, dr hab. Rafał Syska, dr Mariusz Trojak, dr Magdalena Hodalska, dr Anna Nacher i dr Piotr Łasak z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Marek Wajdzik z Uniwersytetu Rolniczego oraz dr Maria Stojkow i dr Jacek Gądecki z Akademii Górniczo-Hutniczej.

***

Radiofonia nadaje na częstotliwości 100,5 FM w Krakowie oraz przez internet (www.radiofonia.fm). Powstaje dzięki pracy wolontariuszy, którzy od 2009 roku rozpoczynają tu przygodę z dziennikarstwem. Audycje prowadzone są przez pasjonatów. Efekt pracy młodego zespołu został szybko doceniony i już po roku działalności stacja zwyciężyła w konkursie „Kulturalne Odloty” organizowanym przez Gazetę Wyborczą.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    O neuroróżnorodności w warszawskiej Kawiarni Naukowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera