Wojciech Duch/ Kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2012

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Stronę historia.org.pl odwiedza miesięcznie 100 tys. internautów, a teksty do portalu pisuje za darmo kilkudziesięciu pasjonatów historii. Strona funkcjonuje dzięki zaangażowaniu studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wojciecha Ducha.

Wojciech Duch kandyduje - w kategorii Dziennikarz/Redakcja/Instytucja nienaukowa - w VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wojciech Duch jest twórcą i redaktorem naczelnym portalu „historia.org.pl”. Studiuje prawo (jest na V roku - i administrację - 1. rok - na Wydziale Prawa i Administracji UJ.

Początki portalu historia.org.pl sięgają już 2004 r., a od 2009 r. jest już zarejestrowanym wydawnictwem ciągłym. Portal jest społeczną inicjatywą Ducha, który swój czas i pieniądze poświęca na jego rozwój. Wszyscy współpracownicy - a jest ich kilkudziesięciu - pracują pro bono. "Niektórzy ludzie wolą jeździć na ryby, a ja swój czas wolny poświęcam na działanie portalu" - komentuje kandydat.

"Portal, który (Wojciech Duch - PAP) stworzył, odwiedza w miesiącu ponad 100 tys. użytkowników, a ich liczba rośnie z roku na rok. Jego portal dostarcza szerokiego spektrum wiadomości z zakresu historii - od wiadomości podstawowych po specjalistyczne teksty poświęcone wąskim wycinkom historii lub o charakterze ciekawostek. Portal jest dla wielu osób podstawowym źródłem informacji historycznej, a także miejscem otwartej dyskusji o historii, kulturze i edukacji. Każdego roku realizuje liczne projekty edukacyjne, a gdy wymaga tego interes społeczny redakcja pod kierownictwem Ducha interweniuje w sprawach, które poruszają czytelników" - podkreśla prezes Studenckiego Koła Naukowego Archiwistów UMCS Konrad Tracz, który zgłosił kandydaturę Wojciecha Ducha.

Duch za swój cel stawia sobie angażowanie się w informowanie o działalności polskich muzeów, placówek naukowych, czy instytucji kulturalnych. W portalu codziennie publikowane są nowe informacje, np. o nowych wystawach, konferencjach czy rekonstrukcjach historycznych. Duch stworzył bazę kontaktów do tysiąca polskich muzeów i zaproponował im współpracę. Wiele z nich przesyła teraz informacje o swojej działalności, a te są publikowane w portalu.

"Dzięki wysiłkowi takich osób jak Duch historia jest ciekawa, nie kojarzy się z nudną lekcją, ale jest wciągającą opowieścią. Jego inicjatywa spotyka się z uznaniem laików jak i profesjonalnych historyków" - zaznacza w zgłoszeniu Konrad Tracz.

Duch jest pomysłodawcą plebiscytu na „Wydarzenie Historyczne Roku”, który organizuje od dwóch lat wspólnie z Muzeum Historii Polski. Celem plebiscytu jest popularyzacja i docenienie najważniejszych przedsięwzięć historycznych w Polsce. Profesjonalne jury wybiera z nadesłanych kandydatur 10, które są następnie poddane pod osąd internautów. Rok temu zwyciężyło otwarcie podziemi Rynku Głównego w Krakowie, a w tym roku pierwsze miejsce przypadło ponownemu pochówkowi bohatera kpt. Władysława Raginisa. Największą wartością tego plebiscytu jest to, w jaki sposób angażuje społeczności lokalne jednocześnie zapoznaje je z innymi najważniejszymi przedsięwzięciami historycznymi w kraju.

Ponadto co roku - wraz z działem edukacji gazeta.pl - portal organizuje konkurs fotograficzny „Kadr historii”. "Zachęcamy czytelników, by brali udział w rekonstrukcjach historycznych, a zdjęcia z tych wydarzeń zgłaszali do konkursu" - mówi Wojciech Duch. W konkursie udział bierze kilkuset uczestników.

Duch dzięki swoim wysiłkom doprowadził także do nazwania jednej z ulicy Warszawy imieniem gen. Tadeusza Rozwadowskiego. Argumentował, że wstydem dla stolicy jest porażający brak pamięci o tym bohaterze, jednym z głównych twórców, a dla wielu jedynym twórcą zwycięstwa w bitwie warszawskiej.

Portal także co roku wybiera najważniejsze rocznice historyczne w ramach kampanii „Pamiętamy na okrągło”, o których pisze teksty rocznicowe. Na profilu portalu na facebooku przypominane są najważniejsze danego dnia rocznice.

W dziale recenzji portalu w niespełna 3 lata zamieszczono ok. 1000 recenzji książek historycznych. Autorami wielu recenzji są pracownicy naukowi z uznanym w środowisku dorobkiem.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    O neuroróżnorodności w warszawskiej Kawiarni Naukowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera