Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
06.11.2012 aktualizacja 06.11.2012

Raport: mammografia ratuje życie, ale powoduje niepotrzebne leczenie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Mammografia ratuje życie kobiet po 50. roku życia, ale powoduje też niepotrzebne leczenie. Na każdą uratowaną pacjentkę z rakiem piersi przypadają trzy inne kobiety, które były niepotrzebnie poddawane operacjom, radioterapii i chemioterapii – pisze „Lancet”.

Pismo powołuje się na niezależną metaanalizę na ten temat przeprowadzoną przez Cancer Research UK i brytyjski departament zdrowia. Uwzględniono w nich 11 badań jakie w ostatnich 20 latach prowadzono w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Kanadzie i USA. Miały one wyjaśnić do jakiego stopnia regularne poddawanie się przesiewowym badaniom mammograficznym może chronić przed rakiem piersi. Pojawiały się bowiem podejrzenia, że mogą wyrządzać więcej szkody niż pożytku.

Harpal Kumar z Cancer Research UK zapewnia, że mammografia jest przydatna. To jedyna metoda pozwalającą wcześnie wykryć raka piersi, kiedy jeszcze jest największa szansa na skuteczne leczenie. Przyznaje jednak, że przy okazji leczone są też kobiety z guzami, które prawdopodobnie nie są groźne. Muszą być jednak usuwane niejako na wyrost, bo nie ma jeszcze sposobu by określić, które z nich mogą okazać się niebezpieczne.

Prof. sir Michael Marmot z University College London wyliczył, że w Wielkiej Brytanii przesiewowe badania mammograficzne co roku ratują życie 1 300 kobiet w wieku 50-70 lat. Jednocześnie prawie 4 tys. pacjentek leczonych jest z powodu guza, który najprawdopodobniej im nie zagraża.

Według Cancer Research UK, mammografia w znacznym stopniu przyczyniała się do wzrostu skuteczności leczenia. O ile w 1971 r. pięcioletnie przeżycia uzyskiwano w Wielkiej Brytanii u 41 proc. kobiet, to w 2007 r. już u 77 proc. Wyliczono, że kobiety uczestniczące w badaniach przesiewowych są o 20 proc. mniej zagrożone zgonem z powodu raka piersi.

W najbliższych 20 latach przewiduje się, że w niepotrzebne leczenie, takie jak operacje, radioterapia i chemioterapia, mogą być wykonane u 1 proc. kobiet w wieku 50-70 lat, które co trzy lata są zapraszane na mammografię. (PAP)

zbw/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024