Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
23.08.2017 aktualizacja 23.08.2017

Mammografię najlepiej wykonywać od 40. roku życia

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wczesne rozpoczęcie corocznej mammografii począwszy od 40. roku życia jest bardziej korzystne i zwiększa szanse wykrycia raka piersi – wykazały badania amerykańskie opublikowane przez pismo „Cancer”.

W USA od lat toczy się dyskusja, w jakim wieku kobiety powinny zacząć wykonywać mammografię, badanie rentgenowskie pozwalające wykryć raka pierwsi we wczesnym etapie, zanim pojawią się pierwsze objawy. Chodzi głównie o to, czy już w 40. roku życia, czy dopiero później – około pięćdziesiątki. Sporne jest również to, jak często powinna być wykonywana mammografia – co roku czy tylko co dwa lata.

Najnowsze badania przeprowadzone pod kierunkiem dr Elizabeth Arleo z Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku sugerują, że mammografię lepiej jest wykonywać już od 40. roku życia, i to co roku. Jeśli będzie ona kontynuowana do osiemdziesiątki, może to zmniejszać ryzyko zachorowania na rak piersi o 40 proc.

"Wczesny skrining przy użyciu mammografii od 40. roku życia jest najlepszym sposobem na uniknięcia przedwczesnego zgonu z powodu raka piersi" – przekonuje dr Arleo.

Tak wczesnemu skriningowi sprzeciwiają się eksperci Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego (ACS), jak i doradcy rządu amerykańskiego z U.S. Preventive Services Task Force.

Dr Otis Brawley z American Cancer Society zwraca uwagę, że wczesne i częste wykonywanie mammografii pozwala wykryć więcej zmian złośliwych, ale znacznie zwiększa ryzyko powikłań takiego badania. Chodzi przede wszystkim o wyniki fałszywie pozytywne - czyli takie, które sugerują, że może być guz, ale po kolejnych badaniach z użyciem głównie biopsji (pobrania komórek) okazuje się, że są to zmiany łagodne.

"Kobieta rozpoczynająca mammografię w wieku 40 lat ma bardzo małą szansę uniknięcie zgonu z powodu raka piersi, natomiast bardzo duże jest u niej ryzyko uzyskania wyników fałszywie pozytywnych" – zauważa dr Otis Brawley.

Specjalista przekonuje, że korzyści ze skriningu z użyciem tego badania zaczynają przewyższać jego zagrożenia dopiero u kobiet w wieku 47-48 lat.

Z tego powodu American Cancer Society uważa, że tego rodzaju coroczne badania przesiewowe powinny być wykonywane najwcześniej od 45. roku życia, a po ukończeniu 55 lat – co dwa lata. U.S. Preventive Services Task Force zaleca skrining co dwa lata od 50. roku życia.

W Polsce bezpłatne badania przesiewowe z użyciem mammografii od 2007 r. wykonywane są u kobiet w wieku 50-69 lat.

Dr Katarzyna Pogoda z Centrum Onkologii w Warszawie uważa, że badania pozwalające wykryć raka piersi mogą być wykonywane u kobiet młodszych, poniżej 50. roku życia. Jednak w tym wieku zalecane jest podawanie się również USG piersi, a nie tylko mammografii. (PAP)

zbw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024