Dr Jacek Wyrwiński/ Kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2012

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Współorganizacja pikników naukowych w Gdyni oraz w Sopocie, popularyzowanie badań prowadzonych na statku badawczym OCEANIA - to zasługi w popularyzowaniu nauki dr. Jacka Wyrwińskiego z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie.

Badacz jest kandydatem - w kategorii Naukowiec/Instytucja Naukowa - w VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Od 2000 r. wciągnąłem się w Bałtyckie Festiwale Nauki. Odpowiadam za ich promocję i popularyzację. Od początku byłem współorganizatorem pikników naukowych w Gdyni - było ich już 13. W Sopocie 4 razy organizowałem już Sopocki Dzień Nauki, a ostatnio - Sopocki Piknik Naukowy przy molo. Poza tym przygotowuję filmy czy informacje dla prasy" - streszcza swoje osiągnięcia w rozmowie z PAP popularyzator.

Jacek Wyrwiński przez wiele lat był dyrektorem technicznym Instytutu Oceaonologii PAN, a później - naczelnym inżynierem. Tworzył strukturę techniczną i badawczą oraz strukturę informatyczną. Uczestniczył w budowie statku badawczego s/y OCEANIA, projektuje i realizuje jego wyposażenie do badań naukowych. Zarządza przez 25 lat eksploatacją statku.

"Dr Wyrwiński od wielu lat daje się poznać w środowisku naukowym Trójmiasta - i nie tylko - jako niestrudzony i skuteczny popularyzator badań naukowych i, pomimo zaawansowanego wieku (77 lat - przyp. PAP), w tym dziele nie ustaje" - opisuje przewodniczący Rady Rektorów Województwa Pomorskiego, prof. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który zgłosił dr Wyrwińskiego do konkursu.

Prof. Moryś opisuje, że dr Wyrwiński wspólnie z innymi oceanografami i ekologami Trójmiasta, kładł podwaliny pod zupełnie nową, nieznaną wówczas inicjatywę, jaką był organizowany w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki piknik naukowy w Gdyni. Wydarzenie odbyło się po raz pierwszy w 2000 r. W 2012 roku odbyła się już trzynasta edycja pikniku, podczas której na blisko 100 stanowiskach na Skwerze Kościuszki w Gdyni (również na statkach naukowo–badawczych i na plaży) prezentowało się 19 różnych instytucji naukowych i wspomagających badania naukowe.

"Na moich barkach spoczywały prawie wszystkie te pikniki" - przyznaje kandydat. Do zadań popularyzatora należały m.in. tworzenie programu ramowego, założenia organizacyjne, kontakty z prasą, rozmieszczenie stoisk, część graficzna, przygotowanie folderów. A oprócz tego opieka nad stanowiskiem IO PAN.

W Sopocie ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki popularyzator zorganizował i przeprowadził kolejne cztery Sopockie Dni Nauki na terenie IO PAN, a ostatnio - Sopocki Piknik Naukowy na Placu Zdrojowym przy sopockim molo. "W tym roku zmieniliśmy formułę wydarzenia tak, żeby odbyło się w dzień weekendowy. Dzięki temu przewinęło się na nim parę tysięcy ludzi. Przekonałem prezydenta i władze molo, żeby co roku urządzać taki piknik" - mówi.

Jak opowiada dr Wyrwiński od czasu projektowania statku i przez 25 lat od czasu podniesienia bandery w grudniu 1985 r. zajmował się statkiem. Odpowiadał m.in. za jego eksploatację czy modernizację.

"OCEANIA to jest moje dzieło - przyznaje. - Przez pierwsze 25 lat statek i wszystko, co się na nim działo to była moja działka". Dr Wyrwiński zajął się również popularyzacją badań wykonywanych na statku. "Wszędzie gdzie to było możliw, przedstawiłem, co się na statku mierzy, jakie dane się zdobyła, gdzie OCEANIA pływa itd." - mówi.

"Warto zaangażować swoje siły w popularyzację nauki. Dlatego to robię. Widzę, że ludzie coraz bardziej to doceniają" - ocenia badacz. Jego zdaniem naukowcy muszą zadbać o to, by zarazić dzieci i młodzież bakcylem nauki.

"Wyrażam przekonanie, że dr Wyrwiński swym życiem jak i dokonaniami w pełni zasłużył na wyróżnienie prestiżowym tytułem Popularyzatora Nauki" - przekonuje rektor GUMed.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    O neuroróżnorodności w warszawskiej Kawiarni Naukowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera