Dr Hanna Krajewska/ Kandydatka w Konkursie Popularyzator Nauki 2012

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dr Hanna Krajewska - założycielka Polskiego Towarzystwa Archiwalnego - organizuje pikniki archiwalne Polskiej Akademii Nauk, popularyzuje ideę Muzeum Polskiego w Rapperswilu i jest współinicjatorką Grupy Wyszehradzkiej Archiwistów. "To archiwiści decydują, jakie dokumenty zostaną na przyszłość. Pełnią ważną rolę w społeczeństwie, a jednocześnie są mało widocznymi osobami" - mówi dr Krajewska.

Prezes Polskiego Towarzystwa Archiwalnego kandyduje - w kategorii Naukowiec/Instytucja Naukowa - w VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Hanna Krajewska należy do osób niezwykle aktywnych, angażuje się w prace wielu stowarzyszeń, towarzystw i organizacji" – informuje sekretarz Polskiego Towarzystwa Archiwalnego Izabela Gass. Krajewska jest prezesem Polskiego Towarzystwa Archiwalnego i Towarzystwa Rapperswilskiego, członkiem Zarządu Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów, Zarządu Sekcji Archiwów Uniwersyteckich i Instytucji Naukowych przy Międzynarodowej Radzie Archiwalnej. Funkcję tę pełni już drugą kadencję.

"Archiwistka jest na ogół postrzegana przez pryzmat teczek, czyli przez niedobrą sensację. Tymczasem archiwiści pełnią ważną, służebną rolę dla społeczeństwa, a jednocześnie są mało widocznymi osobami. Trzeba pokazać, jak bardzo ważne skarby przechowują. Bez tych dokumentów ani historycy nie mieliby co pisać, ani nie istniałaby pamięć ludzka. To my decydujemy, jakie dokumenty zostaną na przyszłość. Na podstawie tych dokumentów będzie pisana nasza historia" - powiedziała PAP prezes Polskiego Towarzystwa Archiwalnego.

Jednak - jak przyznaje - ludzi nie jest łatwo zainteresować tematyką archiwistyczną. "Musi być naprawdę wyjątkowy dokument - np. Konstytucja 3 Maja - by zainteresował odbiorców. Pokazanie oryginału jest bardzo ważne. Nawet króciutki list Marii Skłodowskiej-Curie czy Alberta Einsteina robią wrażenie. Zwykły dokument z XX wieku, pisany na maszynie, na ogół nie wzbudzi zainteresowania. Nikt nie będzie chciał czytać całych stron, dlatego odbiorcę trzeba tym dokumentem jakoś zainteresować: pokazać, że w środku jest jakaś ważna informacja, albo pokazać w konkretnym kontekście historycznym. Nie jest to łatwe" - wyjaśniła dr Krajewska.

Właśnie dlatego - by w nietypowy sposób zainteresować publiczność - uczona wymyśliła i współrealizuje pikniki archiwalne w Archiwum PAN. W 2012 roku odbył się już trzeci taki piknik, pod hasłem: „Piłka jest w grze! Sportowa akcja – archiwizacja!". Poza tym kandydatka zainicjowała i organizuje Noce Muzeów w siedzibie Archiwum PAN w Pałacu Staszica.

Dr Krajewska jest też kuratorem i współorganizatorką 13 wystaw, m.in. „Genius loci. Uber der Tradition der Polnische Akademie der Wissenschaften” w Instytucie Polskim w Berlinie. Przyczyniła się też do powstania wystawy w języku angielskim - „Maria Skłodowska-Curie. Życie i twórczość”, którą zaprezentowano podczas inauguracji 6 Programu Ramowego Badań, Rozwoju Technicznego i Prezentacji Unii Europejskiej. "Wystawa o Marii Skłodowskiej-Curie była już chyba w 70 krajach. Mamy też wystawę o polskich odkrywcach Syberii, która już cztery lata jeździe po całej Syberii" - opisała uczona.

Od 2007 r. na Uniwersytetach III Wieku w Warszawie i na Mazowszu prowadzi ona również wykłady na temat sławnych postaci, m.in. Stanisława Staszica, Benedykta Dybowskiego, Marii Skłodowskiej-Curie, a także dziejów polskiego hymnu narodowego, historii Nagrody Nobla.

Jako prezes Towarzystwa Rapperswilskiego (od 2009 r.) popularyzuje ideę Muzeum Polskiego w Rapperswilu. W 2010 r. była inicjatorką „Festiwalu Rapperswilskiego”, w którym wzięło udział 12 instytucji, które posiadają resztki zbiorów raperswilskich. Były to m.in. Biblioteka Narodowa, Muzeum Narodowe, Zamek Królewski.

Dużym osiągnięciem Towarzystwa Rapperswilskiego jest odszukanie kolejnych miejsc przechowywania zbiorów rapperswilskich, m.in. w Muzeum w Łowiczu.

Kandydatka w konkursie „Popularyzator Nauki” działa również na rzecz integrowania środowiska archiwistów. W 2007 r. założyła Polskiego Towarzystwo Archiwalne i została jego prezesem. Członkowie PTA zajmują się przede wszystkim współpracą międzynarodową, organizują wyjazdy do Brazylii i Australii, badają polonika i opisują je w formie informatorów.

Jest też inicjatorką Nagrody za Zasługi dla Archiwistyki, przyznawanej od 2011 r. W 1997 r. powołała Sekcję Archiwów Instytucji Naukowych i Kulturalnych przy Stowarzyszeniu Archiwistów Polskich. Sekcja ta w ciągu 15 lat istnienia zorganizowała 23 konferencje (w tym dwie międzynarodowe) dotyczące aktualnych problemów archiwistyki.

"Nawiązała kontakty międzynarodowe ze stowarzyszeniami archiwistycznymi, czego rezultatem jest powołanie Grupy Wyszehradzkiej Archiwistów i zainicjowanie wydawania czasopisma +Archivarius Visegradiensis+" – informuje Izabela Gass.

Opublikowała 6 książek (2 autorskie, 4 współautorskie) i ponad 90 artykułów z zakresu archiwistyki. Jest współautorką podstaw programowych i programu nauczania dla zawodu technik archiwista na lata 2010–2012. Zainicjowała cykl konferencji archiwistycznych z cyklu „Archiwalia a badania regionalne” w Łomżyńskim Towarzystwie Naukowym im. Wagów.

Uczona urodziła się w 1951 roku w Łodzi. W latach 1969–1974 studiowała filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Od 1974 r. do 1979 r. pracowała jako asystentka w Instytucie Teorii Literatury, Teatru i Filmu UŁ. Następnie przeniosła się do Warszawy i rozpoczęła pracę w Archiwum Głównym Akt Dawnych. W 1995 r. wygrała konkurs na dyrektora Archiwum Polskiej Akademii Nauk. Do dzisiaj jest na tym stanowisku.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    O neuroróżnorodności w warszawskiej Kawiarni Naukowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera