W Gwatemali odkryto szczątki królowej Majów z VII wieku

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Archeolodzy odkryli w Gwatemali grobowiec i szczątki królowej Majów z VII wieku – poinformował serwis internetowy Otago Daily News.

Odkrycia królewskiego grobowca Majów dokonał zespół archeologów z Gwatemali i USA na stanowisku Peru-Waka w departamencie Peten w północnej części Gwatemali, położonym w tropikalnej dżungli, 60 km na zachód od ruin Tikal – innego słynnego miasta Majów w Gwatemali.

Naukowcy odkryli grobowiec podczas prac wykopaliskowych w czerwcu tego roku, ale tożsamość kobiety spoczywającej w grobowcu ustalono dopiero teraz, po zbadaniu przedmiotów, z którymi była pochowana.

W grobowcu znajdował się m.in. zestaw błyszczących klejnotów z jadeitu oraz niewielka waza z alabastru, ozdobiona wyrzeźbioną twarzą dojrzałej kobiety, z inskrypcją zawierającą imię królowej Kalomt’e K’abel.

Portrety królowej Kalomt’e K’abel, małżonki władcy Wak K’inich Bahlama II panującego w 692 r., znane są naukowcom także z tabliczek Majów odkrytych na innych stanowiskach archeologicznych.

Zdaniem historyków królowa Kalomt’e K’abel panowała w Calakmul, wielkim mieście Majów położonym na Półwyspie Jukatańskim na terenie dzisiejszego Meksyku (30 km od granicy z Gwatemalą) i była waleczną władczynią prowadzącą wojny z wrogim miastem Tikal.

Jak poinformował archeolog Dawid Freidel badający ruiny Peru-Waka od 2003 roku, dokonanie tak ważnego odkrycia na stanowisku jest niezwykłym wydarzeniem.

Według archeolog Gryzeldy Perez wcześniej naukowcy odkryli wiele artefaktów mających związek z tą królową i jej panowaniem, ale odkrycie jej grobowca i szczątków w Gwatemali ma szczególne znaczenie.

Cywilizacja Majów rozwijała się w okresie 250-900 r. na obszarze obejmującym tereny od dzisiejszego Hondurasu do środkowego Meksyku. (PAP)

jot/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: sok z czarnego bzu ułatwia odchudzanie

  • Fot. Adobe Stock

    Głęboki sen oczyszcza mózg

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera