W 50. rocznicę ESO transmisja na żywo z obserwacji teleskopem VLT

PAP/EPA © 2012 / European Southern Observatory
PAP/EPA © 2012 / European Southern Observatory

5 października Europejskie Obserwatorium Południowe obchodzić będzie 50. rocznicę swojego powstania. Z tej okazji organizuje różne wydarzenia, a wśród nich internetową transmisję na żywo z Obserwatorium Paranal, w trakcie której po raz pierwszy teleskop VLT spojrzy na obiekt wybrany przez internautów.

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) to główna europejska organizacja do prowadzenia badań astronomicznych z południowej półkuli Ziemi. Posiada wielkie obserwatoria na terenie Chile na pustyni Atakama.

5 października minie 50 lat od podpisania konwencji o powołaniu ESO. Obecnie do ESO należy 15 krajów, w gronie tym brakuje Polski, aczkolwiek polski rząd rozważa możliwość przystąpienia naszego kraju.

Wśród wielu różnych wydarzeń, które ESO organizuje w swoje urodziny znajduje się sześciogodzinna internetowa transmisja na żywo z Obserwatorium Paranal, w którym znajduje się Bardzo Duży Teleskop (VLT), główny czołowy instrument obserwacyjny astronomii optycznej.

W trakcie transmisji, określanej mianem webcastu, pokazane zostaną obserwacje które VLT wykona 5 października. Teleskop zostanie skierowany na obiekt wybrany przez internautów – Mgławicę Hełm Thora (NGC 2359). To pierwszy taki przypadek w historii ESO, bowiem czas tego rodzaju teleskopu jest bardzo cenny i zwykle przyznawany jest jedynie astronomom, których projekty obserwacyjne zostały najwyżej ocenione przez odpowiednią komisję.

Transmisja zostanie nadana bezpłatne za pomocą serwisu Livestream. Rozpocznie się o 11:00, a zakończy o 17:00 polskiego czasu. Oprócz bezpośredniego połączenia z Obserwatorium Paranal w Chile, będą też rozmowy z astronomami w siedzibie ESO w Niemczech, na tematy od najnowocześniejszych teleskopów ESO, poprzez najnowsze wiadomości z pierwszej linii badań astronomicznych, po aspekty tego jak wygląda życie astronoma. Pokazane zostaną także kolejne części rocznicowego filmu ESO pt. „Europa do gwiazd”.

Internauci mogą także zadawać ESO pytania za pomocą serwisów Facebook i Twitter, albo e-mailowo. Pytania w języku angielskim można przesłać wcześniej, albo w trakcie transmisji.

Informacje jak można zadawać pytania, a także więcej o rocznicy ESO oraz harmonogram wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej http://www.eso.org. Bezpośredni adres do webcastu to http://new.livestream.com/ESOAstronomy .(PAP)

cza/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rada UE przyjęła pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji

  • Fot. Adobe Stock

    Brazylia/ Zachorowania na dengę w 2024 roku na rekordowym poziomie 5,1 mln przypadków

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera