Niski poziom inteligencji to nieszczęście

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Osoby o niższej inteligencji bywają nieszczęśliwe częściej niż ich bardziej błyskotliwi koledzy - wynika z brytyjskich badań, opublikowanych na łamach "Psychological Medicine".

Naukowcy z University College w Londynie przeanalizowali dane z angielskiego sondażu Adult Psychiatric Morbidity Survey in England. Badania 6870 dorosłych osób wykazały, że niska inteligencja często wiązała się z niższymi zarobkami i gorszym zdrowiem psychicznym, co sprzyjało byciu nieszczęśliwym.

Ankietowani mieli między innymi powiedzieć jak czuli się w ostatnich dniach - bardzo szczęśliwi, szczęśliwi czy też niezbyt szczęśliwi. Największy odsetek twierdzących, że byli "bardzo szczęśliwi" miał IQ pomiędzy 120 a 129 - w tej grupie bardzo szczęśliwych było 49 proc. osób.

Najczęściej do bycia "niezbyt szczęśliwymi" przyznawały się osoby z IQ pomiędzy 70 a 79 - w tej grupie niezbyt szczęśliwych było aż 12 proc.

Jak wynika z badań, mniej inteligentni nie tylko mniej zarabiają - gorszy jest również ich stan zdrowia i potrzebują pomocy w codziennym życiu - na przykład przy robieniu zakupów czy pracach domowych.

Naukowcy apelują o większą pomoc i wsparcie dla osób o niższym wskaźniku IQ. Są dowody, że intensywna, długoterminowa terapia skierowana do małych dzieci pochodzących z trudnych środowisk może mieć dodatni wpływ nie tylko na ich, IQ, ale także samopoczucie i życiowe szanse. Co prawda pomoc jest kosztowna, lecz w przyszłości pozwoliłaby zaoszczędzić dzięki mniejszym wydatkom na zasiłki oraz lepszemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. (PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera