
W piątek 28 września odbędzie się III Toruńska Noc Naukowców, nazwana „europejską”. Będzie to okazja do sprawdzenia, co mają do zaprezentowania naukowcy w dziedzinie chemii, genetyki, astronomii, a także kulinariów.
Studenckie koło chemików zaprezentuje ciekawe doświadczenia chemiczne, w których będzie można znaleźć nawiązania do różnych imprez sportowych. Odbędą się też zajęcia warsztatowe „Ogień, światło i dźwięk”, w trakcie których będzie okazja zbadać różne ciecze, w tym takie, które „pobudza” tylko światło ultrafioletowe.
Innym interesującym pokazem będzie prezentacja obróbki szkła w warsztacie szklarskim. Będzie można poznać tajniki dmuchania, wyginania, cięcia i formowania różnych kształtów ze szkła, a nawet spróbować swoich sił w tej niezbyt łatwej sztuce.
Przedstawione zostaną też kulisy prac genetyka sądowego i na ile różnią się one od filmowej fikcji serialu CSI. W trakcie imprezy przedstawiony zostanie przebieg badań śladów biologicznych od momentu ich ujawnienia aż do uzyskania profilu genetycznego osoby, która dany ślad pozostawiła.
A z innych tematów wykłady o okrywaniu planet oraz kolorowym świecie roślin.
„Ogniem i chochlą” to z kolei warsztaty mające za zadanie przybliżyć dawne, często już zapomniane, sposoby przygotowywania potraw.
Wstęp na imprezy jest bezpłatny, jednak niektóre wymagają wcześniejszych zapisów.
Pełny program Europejskiej Nocy Naukowców w Toruniu dostępny jest na stronie internetowej http://nocnaukowcow.torun.pl/
Noce naukowców odbędą się też w innych miastach Polski, m.in. w Olsztynie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Tarnowie, Nowym Sączu, Gliwicach i Niepołomicach. Ich opisy można znaleźć pod adresem http://www.nocnaukowcow.pl/
PAP - Nauka w Polsce
cza/ krf/ olz/ ula/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.