W Bratysławie rozpoczął się finał konkursu UE dla młodych badaczy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W stolicy Słowacji - Bratysławie rozpoczął się finał 24. edycji Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej. Polskę reprezentują trzy osoby. Laureatów poznamy we wtorek wieczorem.

Konkurs EUCYS (EU Contest for Young Scientists) jest organizowany przez Komisję Europejską od 1989 roku. Mogą w nim brać udział osoby w wieku od 14 do 21 lat. Obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a od 2004 roku także nauki społeczne i ekonomiczne. Projekty ocenia wielonarodowe jury. Każdy kraj może zgłosić najwyżej trzy prace. Nie mogą one mieć więcej niż trzech autorów.

W rywalizacji co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy młodych badaczy. W tym roku do finału dotarło 130 osób – przedstawiciele 37 krajów przygotowali 83 projekty. Oprócz europejskich, prezentowane są także prace młodzieży z Chin, Gruzji, Izraela, Kanady, Korei Południowej, USA, a nawet Nowej Zelandii.

Projekty te wcześniej zwyciężyły w krajowych eliminacjach konkursu, w których w sumie wzięło udział ponad 30 tysięcy młodych naukowców. Ich tematyka dotyczy biologii, chemii, informatyki, nauk społecznych, środowiska, matematyki, materiałoznawstwa, inżynierii i nauk medycznych.

Polskie eliminacje od 1995 roku z ramienia Komisji Europejskiej organizuje Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Polacy zdobyli od tego czasu aż 20 nagród głównych i wiele dodatkowych. Więcej tytułów zgromadzili jedynie Brytyjczycy i Niemcy, jednak te dwa kraje biorą udział w naukowej rywalizacji od samego początku.

Tegoroczne eliminacje, rozegrane w marcu w Warszawie zwyciężyli: Tymoteusz Król, Anna Kuśnierczak i Jakub Nagrodzki i oni reprezentują nasz kraj w Bratysławie.

19-letni Tymoteusz Król z Wilamowic przygotował opis kobiecego stroju wilamowskiego ze szczególnym uwzględnieniem ubiorów żałobnych i trumiennych. Młody uczony m.in. opisał i skatalogował blisko 700 elementów stroju wilamowskiego. Miasteczko Wilamowice, z którego pochodzi, zostało założone w XIII wieku przez osadników z dzisiejszej Holandii i przez 800 lat zachowało swoje tradycje, w tym język, którym na całym świecie włada zaledwie 70 osób.

18-letnia Anna Kuśnierczak z Mieczewa, uczennica klasy maturalnej LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu, badała " Wpływ różnych ekosystemów na rozrodczość murarki ogrodowej (Osmia rufa L.) na przykładzie łąki, sadu, lasu i arboretum". Murarka ogrodowa to żyjąca samotnie pszczoła, która może przynajmniej częściowo zastąpić przy zapylaniu roślin pszczoły miodne, o których możliwej zagładzie mówi się coraz częściej.

Projekt 15-letniego Jakuba Nagrodzkiego z Łomży, absolwenta tamtejszego Gimnazjum nr 6 i ucznia XXXIII LO w Warszawie nosi tytuł "Synteza trimetyloguanozynowych analogów kapu o potencjalnym znaczeniu w terapii genowej". Chodzi o związek ułatwiający wprowadzanie modyfikacji w przypadku chorób genetycznych.

Anna Kuśmierczyk i Jakub Nagrodzki zostali wcześniej nagrodzeni na Międzynarodowych Targach Nauki i Inżynierii Intel ISEF w Stanach Zjednoczonych (3. i 4. nagroda).

W liście skierowanym do uczestników konkursu Maire Geoghegan-Quinn - unijna komisarz ds. badań, innowacji i nauki - podkreśliła, że przywódcy Europy zrobią wszystko, aby uchronić obszar badań i rozwoju od cięć związanych z kryzysem, ponieważ tylko innowację mogą pobudzić wzrost gospodarczy i zapobiec bezrobociu,

Konkurs Prac Młodych Naukowców UE ma usprawniać współpracę i wymianę myśli. Celem konkursu jest zachęcenie młodych ludzi do rozwijania zainteresowań naukowych oraz podjęcia kariery naukowej. Pierwsza edycja konkursu z roku 1989 obejmowała zasięgiem tylko 15 państw.

Z Bratysławy Paweł Wernicki (PAP)

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Łódź/ Prof. Bogusław Buszewski doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

  • Prof. Janusz Lewiński. Fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska (archiwum FNP).

    Prof. Janusz Lewiński - laureatem Nagrody FNP

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera