Unijny CERT będzie stale reagować na zagrożenia cybernetyczne

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Działający na rzecz unijnych instytucji zespół reagowania na incydenty komputerowe CERT-EU został przekształcony w jednostkę stałą – poinformowała Komisja Europejska. Efektem tego ma być większe bezpieczeństwo cybernetyczne w całej UE.

"Instytucje UE, podobnie jak inne duże organizacje, są często celem działań zagrażających bezpieczeństwu informacji. CERT-EU pomaga nam w ulepszaniu ochrony przed tymi zagrożeniami. Jest to bardzo udany przykład tego, co instytucje unijne mogą osiągnąć w wyniku współpracy. Chcemy, aby nasz zespół był jednym z najlepszych, ściśle współpracował z pozostałymi zespołami CERT i przyczyniał się do ogólnego bezpieczeństwa cybernetycznego" – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz.

CERT (Computer Emergency Response Team) to nazwa zespołu, powoływanego w instytucjach i firmach, który ma na celu szybkie reagowanie na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo sieci. Głównymi zadaniami takich jednostek jest rejestrowanie zagrożeń, alarmowanie użytkowników sieci oraz inne działania zwiększające bezpieczeństwo teleinformatyczne. Efekt rocznego programu pilotażowego CERT-EU był na tyle satysfakcjonujący, że podjęto decyzję o stałym funkcjonowaniu zespołu jako jednostki działającej przy Komisji Europejskiej.

Wiceprzewodnicząca KE Neelie Kroes powiedziała, że bezpieczeństwo cybernetyczne jest priorytetem, jeżeli chodzi o rozwój konkurencyjności Europy. "Instytucje UE mogą obecnie liczyć na stale obecny CERT, aby poradzić sobie z coraz bardziej zaawansowanymi technologicznie zagrożeniami cybernetycznymi. Dzięki tej decyzji możemy postępować zgodnie z tym, co głosimy” – dodała.

Powołanie CERT-EU, zespołu działającego na rzecz instytucji unijnych zostało zapowiedziane w europejskiej agendzie cyfrowej w maju 2010 roku. Komisja Europejska zobowiązała się w niej do ustanowienia takiej grupy w celu zwiększenia bezpieczeństwa sieci i informacji w Europie. Do utworzenia podobnych zespołów zostały wezwane również wszystkie państwa członkowskie. W efekcie powstać ma działająca w całej Unii sieć krajowych zespołów reagowania na incydenty komputerowe.

CERT-EU stworzony został w ramach pilotażowego, rocznego programu w czerwcu 2011 roku. Zespół korzysta z zasobów instytucji i agencji Unii, w tym Komisji Europejskiej, Rady, Parlamentu, Komitetu Regionów, Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA). Zespół prowadzi działania pod nadzorem międzyinstytucjonalnej Rady Sterującej.(PAP)

kpk/ ls/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera