Dzień Nauki i Przemysłu w Gliwicach

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Bez innowacji nie ma rozwoju – przekonywali uczestnicy trwającego w środę w gliwickim Technoparku Dnia Nauki i Przemysłu. Można tam oglądać m.in. roboty mobilne, bezzałogowe samoloty, wirtualną salę operacyjną i egzoszkielety potrafiące zastąpić ludzką rękę.

Dzień Nauki i Przemysłu odbywa się po raz czwarty. W tym roku jest organizowany w ramach trwającego w Gliwicach od poniedziałku 8. Generalnego Zgromadzenia Światowego Stowarzyszenia Technopolii (WTA).

„To ważny dzień w historii miasta, które postawiło na rozwój technologiczny. Po raz kolejny mamy okazję pokazać, jak prężnie działa nasz Park Naukowo-Technologiczny. Niektóre wynalazki firm działających w Parku na pewno zaskoczą niejednego” – mówił prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz podczas ceremonii otwarcia. Sekretarz Światowego Stowarzyszenia Technopolii, Deog-Seong Oh, przekonywał, że bez innowacji nie ma rozwoju.

Spośród kilkudziesięciu wystawców największą uwagę zwiedzających przyciągała wirtualna sala operacyjna, służąca do planowania operacji, a także prototyp robota kardiochirurgicznego Robin Heart. „To wielozadaniowy, zdalnie sterowany robot do wykonywania i wspomagania operacji na sercu, a także zabiegów w innych dziedzinach chirurgii. Być może już niedługo zastąpi rękę chirurga” – powiedział dr Zbigniew Nawrat z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi.

Firma EgzoTech prezentuje egzoszkielet ramienia sterowany elektromiogramem. „To coś w rodzaju dodatkowej ręki, która z powodzeniem może zastąpić chorą kończynę. Wystarczy podpiąć urządzenia do naszych mięśni, napinać je i w ten sposób sterować egzoszkieletem” – wyjaśnił pomysłodawca urządzenia Michał Mikulski, doktorant Politechniki Śląskiej.

Zwiedzający z ciekawością przyglądali się też prototypom bezzałogowych samolotów firmy Flytronic. Takich maszyn, potrafiących np. robić zdjęcia lotnicze w dzień i w nocy, używa m.in. polskie wojsko. Członkowie Światowego Stowarzyszenia Technopolii zwrócili szczególną uwagę na projekty firmy i3D. Firma zaprosiła przedstawicieli stowarzyszenia na specjalny seans, w trakcie którego wprowadziła widzów w świat wirtualnej rzeczywistości. W technologii 3D pokazała m.in. nowoczesny silnik Diesla.

Podczas Dnia Nauki i Przemysłu prezentowane są też bolidy skonstruowane przez członków Studenckich Kół Naukowych, roboty mobilne i wiele innych nowinek technologicznych.

Ideą Dnia Nauki i Przemysłu jest prezentacja innowacyjnych firm, jednostek naukowych, a także jednostek badawczo-rozwojowych oraz ich osiągnięć. Projekt ma propagować innowacje technologiczne i naukowe oraz wzbudzać zainteresowanie mieszkańców rozwojem przedsiębiorczości w województwie śląskim.

Wśród gości targów są przedstawiciele lokalnych władz, pracownicy naukowi uczelni, przedsiębiorcy, studenci i wszyscy zainteresowani nowinkami ze świata nauki i techniki. Targi po raz czwarty organizuje Park Naukowo-Technologiczny Technopark Gliwice przy udziale Politechniki Śląskiej.

Wydarzenie jest współfinansowane w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej” oraz przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu "Zarządzanie, wdrażanie i monitorowanie Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego".

Patronat honorowy nad targami sprawuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Urząd Miasta Gliwice, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Główny Instytut Górnictwa, Politechnika Śląska oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Patronat medialny objęli: TV Silesia, TVP Katowice, Polskie Radio Katowice, "Nowiny Gliwickie", Portal Innowacji oraz Polska Agencja Prasowa.

PAP - Nauka w Polsce

kon/ hes/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 14.11.2024. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Pełczyńska-Nałęcz: kolejna „Ścieżka SMART” będzie oceniana dwa razy szybciej

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera