Dzień Nauki i Przemysłu – 12 września w Gliwicach

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Prototyp robota kardiochirurgicznego Robin Heart, roboty mobilne, innowacyjne urządzenia do rehabilitacji narządu ruchu - te i wiele innych atrakcji będzie można oglądać podczas Dnia Nauki i Przemysłu. Odbędzie się on 12 września w Gliwicach.

Targi już po raz czwarty organizuje Park Naukowo-Technologiczny „Technopark Gliwice” przy udziale Politechniki Śląskiej. Tym razem będzie to święto akademików i przedsiębiorców nie tylko z Polski. Bieżąca edycja będzie częścią posiedzenia WTA (World Technopolis Association). Do Gliwic zjadą delegaci z najbardziej rozwiniętych technologicznie miast świata.

Ideą Dnia Nauki i Przemysłu jest prezentacja innowacyjnych firm, jednostek naukowych, a także jednostek badawczo-rozwojowych oraz ich osiągnięć. Projekt ma propagować innowacje technologiczne i naukowe oraz wzbudzać zainteresowanie mieszkańców rozwojem przedsiębiorczości w woj. śląskim.

Wśród gości targów znajdą się przedstawiciele lokalnych władz, pracownicy naukowi uczelni, przedsiębiorcy, studenci i wszyscy ci, którzy są zainteresowani nowinkami ze świata nauki i techniki.

Podczas targów zaprezentowana zostanie m.in. wirtualna sala operacyjna, służąca do planowania operacji, a także prototyp robota kardiochirurgicznego Robin Heart. Jest to wielozadaniowy, zdalnie sterowany robot do wykonywania i wspomagania operacji na sercu, a także zabiegów w innych dziedzinach chirurgii, powstały w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi.

Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej ITAM podczas Dnia Nauki i Przemysłu pokaże m.in. prototypowe urządzenie do rehabilitacji narządu ruchu. Firma EgzoTech zaprezentuje natomiast sprzęt do zrobotyzowanej rehabilitacji - jednoosiowy egzoszkielet ramienia sterowany elektromiogramem.

Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć także bolidy, skonstruowane przez członków kół naukowych Politechniki Śląskiej. Bolidy stworzone przez Koło Naukowe Silesian Greenpower w ramach trzyletnich startów w wyścigach zajęły m.in. 1 i 2 miejsce w The Greepower Corporate Challenge, natomiast bolid stworzony przez Koło Naukowe Smart Power wziął udział w światowych wyścigach Shell Eco-marathon 2012.

Na targach zaprezentowane zostaną liczne roboty mobilne i wiele innych nowinek technologicznych. Firma i3D wprowadzi uczestników wydarzenia w wirtualną rzeczywistość, a pasjonaci zagadnień informatycznych będą mogli poszerzyć swoją wiedzę i inspirację do dalszej pracy.

W tym roku impreza zostanie wzbogacona o elementy związane z promocją projektu pt. „Zarządzanie, wdrażanie i monitorowanie Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego”. W związku z projektem przewidziane zostały panele dyskusyjne.

Podczas targów Park Naukowo-Technologiczny „Technopark Gliwice” organizuje konkurs na slogan reklamowy kolejnej edycji Dnia Nauki i Przemysłu, w którym zwiedzający będą mieli szansę wygrać atrakcyjne nagrody. Szczegóły konkursu są dostępne na stronie www.dnip.pl.

Wydarzenie jest współfinansowane w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej” oraz przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu "Zarządzanie, wdrażanie i monitorowanie Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego".

Patronat honorowy nad targami sprawuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Urząd Miasta Gliwice, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Główny Instytut Górnictwa, Politechnika Śląska oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Patronat medialny objęli: TVS, TVP Katowice, Polskie Radio Katowice, Nowiny Gliwickie, Portal Innowacji oraz Polska Agencja Prasowa.

PAP - Nauka w Polsce

kon/ ls/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 14.11.2024. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Pełczyńska-Nałęcz: kolejna „Ścieżka SMART” będzie oceniana dwa razy szybciej

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera