Więcej leukocytów u sercowców z depresją

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Pacjenci z chorobami serca, którzy dodatkowo cierpią na depresję są bardziej narażeni na nowe epizody sercowo-naczyniowe (m.in. zawał) i zgon niż pacjenci, u których nie zdiagnozowano depresji - czytamy w piśmie "Psychoneuroendocrinology".

Choć wciąż nie jest jasne, jakie mechanizmy leżą u podstaw tego związku, zespół naukowców z Holandii i Stanów Zjednoczonych sugeruje, że odpowiedź kryje się prawdopodobnie w procesach zapalnych, których odzwierciedleniem jest poziom leukocytów we krwi.

Naukowcy zwracają uwagę, że wzrost adhezji (przylegania do śródbłonka) leukocytów, zwłaszcza monocytów, jest także jednym z etapów rozwoju zmian miażdżycowych, które mogą prowadzić do choroby wieńcowej.

Obserwacje prowadzone były przez sześć lat w grupie 667 pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową. Każdego roku naukowcy badali uczestników pod kątem objawów depresji oraz sprawdzali poziom białych krwinek. Wzięto pod uwagę także inne czynniki wpływające zarówno na układ krążenia, jak i ryzyko depresji, takie jak palenie papierosów, aktywność fizyczna czy otyłość.

Uczestnicy, którzy regularnie doświadczali objawów depresji mieli pod koniec obserwacji wyższy poziom leukocytów w porównaniu z tymi, u których symptomy te nie występowały.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera