
Transgraniczny Rezerwat Biosfer (TRB) "Polesie Zachodnie", w którego skład wchodzą rezerwaty z Polski, Białorusi i Ukrainy, otrzymał od dyrektor generalnej UNESCO Iriny Bokovej oficjalny certyfikat - poinformował resort środowiska. To drugi trójstronny TRB w Europie, a trzeci na świecie.
Wiceminister środowiska Janusz Zaleski, cytowany w komunikacie resortu ocenił, że "teraz ochrona unikalnej przyrody Polesia ponad granicami jest wzmocniona i zagwarantowana marką UNESCO".
Ministerstwo Środowiska przypomniało, że Polska, wraz ze Słowacją i Ukrainą tworzy już inny trójstronny Rezerwat Biosfer - "Karpaty Wschodnie". Nowy rezerwat połączy trzy cenne przyrodnicze kompleksy: Polesie Zachodnie (Polska), Pribużskoje Polesie (Białoruś) i Szacki (Ukraina). "Dzięki nowej formie współpracy wzrośnie międzynarodowe znaczenie tego obszaru, ułatwione będzie prowadzenie wspólnych projektów ekologicznych i pozyskiwanie pieniędzy na projekty" - podkreśliło ministerstwo.
Transgraniczny Rezerwat Biosfer "Polesie Zachodnie" ma powierzchnię 140 tys. ha, a jego główną część stanowi Poleski Park Narodowy, w którym chroniony jest m.in. żółw błotny. Charakterystyczne dla tych terenów są również torfowiska i bezodpływowe naturalne jeziora.
"Na styku trzech państw musimy wzmocnić współpracę i wspólnie, ponad granicami i administracyjnymi podziałami pracować dla utrzymania unikalnej w skali Europy przyrody" - powiedział wiceminister Zaleski. Podkreślił, że starania o utworzenie takiego rezerwatu trwały ponad 10 lat.
"Jestem pewien, że marka certyfikatu UNESCO pozwoli nam skutecznie chronić przyrodę rezerwatu, a jednocześnie zachęcić turystów do odwiedzania tego regionu" - ocenił.
Zaproponował także, aby pierwsze spotkanie komitetu zarządzającego rezerwatem odbyło się jeszcze w tym roku w Polsce.
Utworzenie Transgranicznego Rezerwatu Biosfery "Polesie Zachodnie" było możliwe dzięki porozumieniu podpisanemu w październiku 2011 w Kijowie przez stronę Polską, Białoruską i Ukraińską.
Międzynarodowy Program "Człowiek i Biosfera" (Man and Biosphere - MAB), zapoczątkowany został przez UNESCO w 1971 roku. Celem programu jest kreowanie zrównoważonych relacji między ludźmi i biosferą, zaś metodą realizacji tego zamierzenia jest tworzenie międzynarodowej Sieci Rezerwatów Biosfery. Skupia ona obecnie 580 takich obiektów w 114 krajach.
PAP - Nauka w Polsce
mick/ je/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.