Otwarto zmodernizowaną Klinikę Chorób Wewnętrznych i Kardiologii w Warszawie

PAP © 2012 / Paweł Supernak
PAP © 2012 / Paweł Supernak

Po generalnym remoncie i rozbudowie otwarto we środę klinikę Chorób Wewnętrznych i Kardiologii w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus przy ul. Lindley’a w Warszawie. Oprócz leczenia chorych (około 2000 osób rocznie), placówka będzie prowadzić badania naukowe.

Jak oceniła obecna na środowej uroczystości minister nauki prof. Barbara Kudrycka, odnowiona klinika będzie nie tylko leczyć, ale i przyczyniać się do postępu w nauce.

Remont i rozbudowa ponad 100-letniego budynku kliniki kierowanej przez prof. Piotra Pruszczyka, była możliwa dzięki środkom uzyskanym z Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a także wsparciu władz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i aktywności dyrekcji Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus.

Ze względu na wymagania Konserwatora Zabytków, budynek zachował 110-letni kształt architektoniczny, ale wewnątrz wszystko jest zupełnie nowe (poza odrestaurowanymi schodami o pięknej, żelaznej balustradzie). Zanim jeszcze przecięto wstęgę, do sal trafili pierwsi chorzy.

Ze środków Funduszu Nauki i Technologii Polskiej zakupiono i zainstalowano m.in. najnowocześniejszy w kraju cyfrowy angiograf, który umożliwi prowadzenie zaawansowanych badań patofizjologii krążenia płucnego. Uruchomienie nowoczesnego ośrodka poprawi opiekę nad grupą chorych z zatorowością płucną oraz wzmocni potencjał naukowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zatorowość płucna - zablokowanie przepływu w naczyniach krwionośnych płuc, najczęściej przez zakrzep, jest po zawale serca i udarze mózgu trzecim co do częstości stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Zachorowania często dotyczą ludzi młodych, dotychczas zdrowych. Nawet znani sportowcy przegrywają walkę z zatorowością płucną.

Zatorowość nadal jest drugą co do częstości przyczyną zgonów kobiet ciężarnych - stąd konieczność stworzenia ośrodka, który zapewni opiekę zarówno w początkowej, jak i w późniejszej fazie choroby.

Prawidłowe rozpoznanie choroby zakrzepowo – zatorowej i wdrożenie odpowiedniego leczenia poprawia rokowanie i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań, tym samym zmniejszając koszty publicznej opieki zdrowotnej. Śmiertelność w nieleczonej zatorowości szacowana jest na poziomie 30 proc., zaś dzięki odpowiedniej terapii może zostać zmniejszona do 2–8 proc. Stąd konieczność stworzenia ośrodka o znaczeniu ponadregionalnym, który zapewniłby opiekę zarówno w początkowej, jak i w późniejszej fazie choroby.

W Klinice Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jest 39 łóżek, w tym 8 łóżek Intensywnej Opieki Kardiologicznej. Rocznie w ośrodku leczonych jest ponad 2000 chorych, w tym ponad 150 z potwierdzoną ostrą zatorowością płucną.

Klinika jest ośrodkiem referencyjnym w leczeniu tego schorzenia. Aktywnie prowadzi badania naukowe, współpracuje z wiodącymi ośrodkami europejskimi. Obecnie tworzona jest międzynarodowa akademicka sieć badawcza EPENET (European Pulmonary Embolism Network) obejmująca wiodące ośrodki naukowe z Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, której klinika jest współzałożycielem. Ponadto klinika koordynuje w Polsce ogólnoeuropejskie badanie uniwersyteckie PEITHO oceniające skuteczność nowoczesnych sposobów terapii chorych z zatorowością płucną.

Modernizacja została wykonana w ramach realizowanego od 2010 roku projektu, który ma na celu stworzenie ośrodka diagnostyki i leczenia żylnej choroby zakrzepowo- zatorowej. Główne źródła finansowania inwestycji to Fundusze Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (8,5 mln zł), w tym Funduszu Nauki i Technologii Polskiej (3,6 mln zł). Fundusze Ministra Zdrowia (6,2 mln zł, Fundusze strukturalne Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (8,5 mln zł).

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Jankowski: nadużywanie alkoholu może prowadzić do zaburzeń pracy serca i zatrzymania krążenia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera