
Park Innowacyjny, który ma stać się platformą do komercjalizacji rozwiązań technologicznych, ma powstać w Celestynowie pod Warszawą. Umowę na realizację projektu podpisali we wtorek przedstawiciele Instytutu Wysokich Ciśnień PAN oraz Zarządu Województwa Mazowieckiego.
Park Innowacyjny Celestynów Unipress zbudowany będzie 45 km od Warszawy we wsi Lasek w gminie Celestynów, obok istniejących już budynków Instytutu Wysokich Ciśnień PAN. Powstający ośrodek ma ułatwiać proces wdrażania rozwiązań z zakresu wysokich technologii. Poinformowała o tym w przesłanym PAP komunikacie rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Marta Milewska.
W parku ma powstać zaplecze laboratoryjne dla rozwoju innowacyjnych technologii wysokociśnieniowych. W ramach Parku Innowacyjnego przewiduje się budowę budynków „bazowych”, w których zostaną umieszczone pracownie naukowców, konstruktorów i technologów oraz część laboratoriów specjalistycznych. Wygospodarowane zostaną także powierzchnie z przeznaczeniem na sale seminaryjne i pokazowe, pokoje negocjacyjne, sale szkoleniowe czy pomieszczenia socjalne i techniczne. Przeprowadzone zostaną także prace remontowe w wybranych, istniejących już budynkach.
Infrastruktura będzie dostępna dla podmiotów chcących rozwijać swoją działalność w branżach pokrewnych z działalnością IWC PAN. Wybudowane i adaptowane budynki dostosowane będą do konkretnych potrzeb badawczo-technologicznych. Dzięki instalacji specjalistycznych urządzeń i linii doświadczalnych możliwe będzie opracowanie technologii gotowych do wdrożenia przemysłowego. Natomiast, zastosowanie modularnej konstrukcji hal laboratoryjno-produkcyjnych umożliwi ich rozbudowę lub zmianę przeznaczenia w miarę zmieniających się potrzeb technologicznych.
Projekt ma pomóc w przezwyciężeniu trudności, jakie napotykają naukowcy i przedsiębiorcy przy komercjalizacji wyników badań naukowych.
Na realizację projektu "Park Innowacyjny Celestynów Unipress – budowa infrastruktury technicznej" IWC PAN otrzymał ponad 8,5 mln zł ze środków unijnych.
PAP - Nauka w Polsce
lt/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.