
Europa ma wszelkie zasoby, by stać się światowym liderem innowacji, ale potrzebuje odwagi, jedności i determinacji – oświadczył we wtorek w Warszawie minister nauki Marcin Kulasek podczas konferencji "EU Innovation Journey'25".
"EU Innovation Journey'25" to międzynarodowa konferencja, która gromadzi liderów branży deep-tech i decydentów. W ramach niej opracowany ma być raport zbierający dobre praktyki i rozwiązania, by zmniejszyć lukę innowacyjną w Europie. Dwudniowe wydarzenie organizowane jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach polskiej prezydencji w UE.
Podczas briefingu prasowego w ramach konferencji minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek powiedział, że celem konferencji jest wypracowanie rozwiązań, które zmniejszą lukę innowacyjną między "starą" a "nową" Europą. "Europa ma wszystkie zasoby, by znowu być liderem innowacji. Potrzebuje jedynie odwagi, jedności i determinacji" - ocenił minister.
Przypomniał o przyjętej w marcu przez ministrów ds. nauki z krajów unijnych Deklaracji Warszawskiej. "Postulowała ona utworzenie samodzielnego programu ramowego do spraw badań i innowacji i zapewnienie mu adekwatnego szczególnego finansowania, aby wyniki badań i innowacje mogły wspierać konkurencyjność Unii i gospodarkę w poszczególnych krajach członkowskich oraz pomóc w sprostowaniu największym wyzwaniom współczesnego świata" - przypomniał.
Zwrócił uwagę, że teraz Polska jest w końcówce państw europejskich, jeżeli chodzi o odsetek pieniędzy na badania i rozwój w PKB. "1,56 proc. to nie jest zadowalająca sytuacja przy średniej europejskiej 2,2 proc., a chcielibyśmy dążyć do tych 3 proc, bo to wtedy ten rozwój gospodarczy wejdzie na odpowiednie tory" - powiedział minister.
Dyrektor NCBR prof. Jerzy Machowski zapowiedział uruchomienie programu STEP, skoncentrowanego na technologiach krytycznych: biotechnologii, cyfryzacji, technologiach zasobooszczędnych i rozwiązaniach na rzecz bezpieczeństwa.
Szef resortu nauki zwrócił zaś uwagę, że w związku z polityką Stanów Zjednoczonych można się spodziewać napływu do Europy naukowców, również najwybitniejszych. Dodał, że to czas, że wybitni naukowcy mogą zainteresować się pracą w Polsce.
Prof. Małachowski odniósł się też do zapowiedzianego na początku maja przez przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen programu "Choose Europe for Science" (500 mln euro), wspierającego powrót naukowców do UE. Zapewnił, że kiedy środki te zostaną uruchomione, będzie można przygotować ofertę, która pozwoli naszym naukowcom pracującym za granicą rozpocząć badania w kraju. "Mamy naukowców, polskich naukowcy, którzy są rozsiani po całym świecie, a także w obszarze Unii Europejskiej i te środki wspomogą tutaj ich przyjazd, wspomogą ich pobyt, a także budowanie na nowo zespołów badawczych” - ocenił.
Podczas konferencji zapowiedziano przygotowanie raportu z rekomendacjami dla całej UE, który ma stanowić praktyczne narzędzie wdrażania innowacyjnych polityk.(PAP)
Nauka w Polsce
lt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.