W Słucku na Białorusi powstanie muzeum słowika

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W białoruskim Słucku powstanie muzeum słowika. Jego otwarcie jest jednym z elementów programu „Słowik - przyrodniczym symbolem okręgu słuckiego”, zatwierdzonego przez władze regionalne - poinformował przewodniczący Rady Deputowanych okręgu słuckiego Wiktar Rażaniec.

W 2007 r. Słuck otrzymał tytuł słowiczego miasta w ramach ogólnokrajowej kampanii towarzystwa społecznego Ochrona Ptaków Ojczyzny.

W muzeum będzie można zdobyć informacje na temat słowika i jego zwyczajów, poczytać poświęcone mu utwory literackie i obejrzeć przedmioty sztuki użytkowej wykorzystujące motyw tego ptaka. Placówka ma być też wyposażona we własną fonotekę słowiczych śpiewów z różnych miejsc w okręgu oraz piosenek poświęconych słowikom.

Na wiosnę tego roku w Słucku stanął pomnik słowika. Są też plany nazwania jednej z ulic w mieście ulicą Słowiczą.

Szefowa okręgowego oddziału towarzystwa Ochrona Ptaków Ojczyzny Natalla Buraczenka podkreśla, że podczas akcji liczenia słowików w maju 2012 r., prowadzonej z udziałem mieszkańców, w Słucku naliczono ponad 500 słowików, czyli jednego ptaka tego gatunku na 6 ha. Jest to wskaźnik uważany przez specjalistów za wysoki. (PAP)

mw/ jo/ son/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: 10 tys. zgonów dziennie w europejskim regionie WHO powodują choroby układu krążenia

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera