
Łazik Curiosity przejechał pierwszych kilka metrów po powierzchni Marsa - poinformowała w środę amerykańska agencja kosmiczna NASA, która wysłała ten pojazd z misją badawczą na Czerwoną Planetę.
Według NASA, łazik przejechał trzy metry do przodu, następnie dokonał zwrotu o 90 stopni i cofnął się o dwa metry. Była to próbna jazda, jednak amerykańscy naukowcy nie kryją zadowolenia z jej rezultatów. "Zbudowaliśmy ten pojazd, ale niczego byśmy nie osiągnęli, gdyby nie mógł się on poruszać" - powiedział na konferencji prasowej w Pasadenie Pete Theisinger z NASA.
Opublikowane przez NASA zdjęcie pokazuje ślady kół, jakie na powierzchni Marsa zostawił łazik. Cała operacja trwała około 15 minut. "Samej jazdy było około 5 minut. Resztę czasu pochłonęło robienie zdjęć i sprawdzanie kół" - wyjaśnił inżynier z NASA Matt Heverly.
Obecnie Curiosity znajduje się sześć metrów od miejsca, w którym wylądował ponad dwa tygodnie. Celem jego misji jest poszukiwanie śladów życia na Marsie.
Curiosity to najnowocześniejszy i zarazem najdroższy robot, który wylądował na Czerwonej Planecie. Jego misja potrwa 98 tygodni i ma kosztować w sumie 2,5 mld dolarów. (PAP)
sp/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.