Innowacje dla kardiochirurgii proponuje innodoktorant z PG

Foto: Fotolia
Foto: Fotolia

Nad systemem bezstykowego zawieszenia i napędu magnetycznego wirnika pompy wspomagającej pracę serca, który zapobiega niszczeniu krwi pracuje Michał Ditrich z Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej. Jego rozprawa doktorska jest jedną z nagrodzonych w tegorocznej edycji programu stypendialnego Innodoktorant organizowanego na Pomorzu.

"Zastosowanie standardowego systemu łożyskowania i napędu powoduje niszczenie krwi oraz sprzyja jej wykrzepianiu. Bezstykowe zawieszenie i napęd magnetyczny są pozbawione tych wad" - tłumaczy Michał Ditrich.

Innodoktorant prowadzi badania pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Edmunda Wittbrodta i dr inż. Leszka Wilczyńskiego. W trakcie prac zbudowano kilka stanowisk badawczych oraz prototypów modeli eksperymentalnych pompy wspomagającej pracę serca.

Stypendysta przewiduje, że wyniki jego badań znajdą wdrożenia w kardiochirurgii - w systemach wspomagania serca oraz sztucznego krążenia krwi, w inżynierii medycznej i elektronice.

Michał Ditrich planuje ukończenie pracy jeszcze w tym roku. Jest gotów nawiązać współpracę partnerską z przemysłem przy pracach projektowych, badawczych i wdrożeniowych z zakresu inżynierii medycznej oraz automatyki przemysłowej.

Jego domena to także modelowanie układów mechatronicznych, wykonywanie prototypów urządzeń, produkcja jednostkowa modeli badawczych. Doktorant chciałby uczestniczyć w projektowaniu i wykonywaniu systemów rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowe obszary proponowanej przez niego współpracy to Wykonywanie przestrzennych wydruków tytanowych i obróbka ich powierzchni.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rys. Coolerheat/Łukasz Witanowski

    Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

  • Fot. Adobe Stock

    Polski eksperyment w kosmosie: test technologii przetwarzania danych na orbicie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera