
Nową siedzibę Wydziału Nauk Technicznych oddał do użytku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (UWM). To przedostatnia z inwestycji projektu „Udoskonalenie infrastruktury i wyposażenia laboratoryjnego nauk technicznych i informatycznych", finansowanego z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.
Jak informuje Gazeta Uniwersytecka, jednym z komponentów projektu było wybudowanie trzybryłowego kompleksu Wydziału Nauk Technicznych. Nowa inwestycja powstała w miejscu wyburzonych laboratoriów i hali maszyn. Kompleks o powierzchni 6000 metrów będzie służył studentom kierunków: Edukacja Techniczno-Informatyczna, Mechanika i Budowa Maszyn, Technika Rolnicza i Leśna, Energetyka, Inżynieria Bezpieczeństwa, Mechatronika. Prace budowlane pochłonęły 15 mln zł a około 8 mln złotych przeznaczono na zakup aparatury badawczej.
Wydział wzbogacił się m.in. w mobilne stanowisko badawcze do celów rolnictwa precyzyjnego. W jego skład wchodzi ciągnik rolniczy, który jest doposażony w układ tzw. automatycznej jazdy równoległej oraz automat do pobierania prób glebowych. System umożliwia zmienne dawkowanie np. nawozów mineralnych przy współpracy z maszynami fabrycznie wyposażonymi w odpowiednie sterowniki umożliwiające współpracę z komputerem ciągnika i odbiornikiem GPS montowanym na ciągniku.
Inny zakup to mikortowardościomierz innovatest serii 400 wyposażony w obiektywy, wgłębnik umocowany do automatycznego obrotowego uchwytu, mikroprocesor, podświetlany wyświetlacz i kamerę cyfrową wysokiej rozdzielczości.
Kolejnym sprzętem zakupionym dzięki unijnym funduszom jest dwuosiowa hamownia obciążeniowa w wersji wolnostojącej. Jest to urządzenie zamontowane w laboratorium pojazdów. Hamownia pozwala na dokonywanie pomiarów mocy i momentu obrotowego silnika, mocy przekazywanej na koła, strat układu przeniesienia napędu.
Rektor UWM prof. Józef Górniewicz podkreśla, że od 2009 roku udało się wybudować lub zmodernizować 15 obiektów a trzy inwestycje są jeszcze realizowane. Trwa budowa nowego obiektu szpitala, budowa laboratorium drogownictwa oraz ostatnia inwestycja projektu Techno - modernizacja kotłowni, która zostanie zaadaptowana na Centrum Edukacji Technologicznej. Wszystkie zadania inwestycyjne pochłonęły ponad pół miliarda złotych.
PAP - Nauka w Polsce
kol/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.