W 80 gatunków dookoła Polski

Foto: Fotolia
Foto: Fotolia

Rozmieszczenie i nowe oszacowania liczebności 80 najpowszechniej spotykanych rodzimych gatunków ptaków można znaleźć w „Atlasie pospolitych ptaków lęgowych Polski”. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, przy wsparciu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP).

„Atlas pospolitych ptaków lęgowych Polski. Rozmieszczenie, wybiórczość siedliskowa, trendy” powstał dzięki danym zbieranym od 2000 roku przez wolontariuszy w ramach Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych (MPPL). Dane te opracowali dr Lechosław Kuczyński z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz dr Przemysław Chylarecki z Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Dla każdego opisanego tu gatunku przedstawiona została informacja o zmiennych środowiskowych, które eksperci uznali za najważniejsze czynniki wpływające na jego liczebność i rozmieszczenie. Publikacja zawiera również graficzne przedstawienie zależności między tymi zmiennymi a występowaniem danego gatunku na powierzchniach próbnych MPPL.

Każdy opis zawiera fotografię, tabelę z podstawowymi informacjami, 10-letnie trendy liczebności i rozpowszechnienia wraz z omówieniem ich istotności oraz wnioski dla ochrony.

Publikację pt. w całości sfinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Atlas będzie rozsyłany do uczestników MPPL. Będzie on również dostępny w wersji elektronicznej na stronie Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera