Jakub Pachocki z UW triumfuje w konkursie programistycznym Google

Foto: Fotolia
Foto: Fotolia

Jakub Pachocki, student informatyki Uniwersytetu Warszawskiego, w ostatnim roku stanął na podiach wielu prestiżowych zawodów programistycznych w Polsce i na świecie. Pod koniec lipca w Nowym Jorku zwyciężył kolejny ważny konkurs - Google Code Jam.

W Google Code Jam - jak podkreślono na stronie UW - polski programista pokonał w finale 24 konkurentów, wyłonionych z grona 20 tysięcy zawodników z całego świata.

Google Code Jam to indywidualny konkurs programistyczny, który polega na rozwiązywaniu problemów algorytmicznych. Uczestnicy - amatorzy, jak i profesjonaliści - muszą wykazać się znajomością różnych środowisk i języków programowania. Nagroda za pierwsze miejsce to 10 tys. dolarów.

W ubiegłym roku Jakub Pachocki w tym samym konkursie zajął trzecie miejsce. Poza tym w maju tego roku - wspólnie z Tomaszem Kulczyckim i Wojciechem Śmietanką - zdobył drugie miejsce w finale Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, które odbywały się w Warszawie. Oprócz tego Jakub Pachocki pod koniec ubiegłego roku zajął pierwsze miejsce w Wielkiej Przesmyckiej - ważnym konkursie dla programistów organizowanego we Wrocławiu, a także zwyciężył w Potyczkach Algorytmicznych w Warszawie.

Student w rozmowie z PAP wyjaśnił, że w konkursach tego typu potrzebna jest umiejętność programowania i pisania bezbłędnych programów w krótkim czasie. "To bardziej przypomina pracę matematyczną czy rozwiązywanie zagadek logicznych niż pracę taką, jak np. nad stroną internetową" - wyjaśnił w rozmowie z PAP Jakub Pachocki.

"W zeszłym roku nie wygrałem Google Code Jam, bo na samym końcu konkursu w jednym zadaniu popełniłem prosty błąd - przyznaje Jakub Pachocki. - Do końca byłem przekonany, że będę zwycięzcą, ale okazało się, że moje rozwiązanie nie przeszło. W tym roku też okazało się, że popełniłem drobny błąd na końcu konkursu, ale tym razem mimo tego błędu wystarczyło mi punktów, żeby wygrać (...). Mówi się, że błędów nie da się wyeliminować, ale trzeba próbować".

To był jego trzeci start w Google Code Jam. Student przyznaje, że w konkursach tego typu nauczył się opanowywać stres i skupiać się na zawodach.

Po wakacjach Jakub Pachocki chce startować w kolejnych zawodach, m.in. w finałach konkursu TopCoder w amerykańskim Orlando. Młody informatyk wystartuje tam w kategorii algorytmicznej.

Wakacje spędza w Kalifornii, gdzie pracuje jako programista Facebooka. Na razie nie wie, gdzie chciałby pracować w przyszłości. Nie zdecydował, czy wolałby prestiżową korporację, założenie własnej firmy czy raczej pracę naukową.

Ale na taką decyzję ma jeszcze trochę czasu - na razie skończył II rok studiów na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. "Najlepszą rzeczą na studiach jest pozytywna energia i mnóstwo ciekawych osób, z którymi można rozmawiać, dochodzić do wspólnych wyników naukowych czy może wspólnych projektów" - opowiada.

Jak informuje UW, w tegorocznej edycji konkursu Google Code Jam, na drugiej pozycji uplasował się Neal Wu ze Stanów Zjednoczonych, a na trzeciej Słowak - Michal Forisek. Oprócz Jakuba Pachockiego do finału dotarło dwóch Polaków: Eryk Kopczyński - pracownik MIM UW oraz Paweł Gawrychowski związany z Uniwersytetem Wrocławskim.

Wcześniej, w 2005 roku zwycięzcą Google Code Jam został inny Polak - Marek Cygan, wówczas student, a obecnie pracownik UW.

Wyniki Google Code Jam dostępne są na stronie: http://code.google.com/codejam/contest/2075486/scoreboard?c=2075486#

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2016 PAP/Sławomir Mielnik

    Opole/ Pierwsze w kraju Centrum Obsługi Studenta obchodzi 15-lecie działania

  • Fot. Adobe Stock

    Opole/Polsko-czeski projekt ze wsparciem NCN

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera