Archeolodzy odkryli w Sanoku zarys średniowiecznego kościoła

PAP © 2012 / Wojciech Pacewicz
PAP © 2012 / Wojciech Pacewicz

Zarys średniowiecznego kościoła św. Michała oraz ponad dwieście grobów datowanych od XV do XVIII stulecia odkryto podczas prac archeologicznych w Sanoku (Podkarpackie) - poinformował w piątek archeolog miejscowego Muzeum Historycznego Piotr Kotowicz.

"W tym kościele król Władysław Jagiełło brał ślub ze swoją trzecią żoną Elżbietą Granowską z Pileckich. Według przekazów historycznych, m.in. Jana Długosza, stało się to 2 maja 1417 roku" – powiedział Kotowicz.

Archeolog ujawnił, że "niektóre elementy zarysu kościoła zaczęły wyłaniać się już pod koniec maja". "Relikty świątyni zostały odkryte na poziomie fundamentów, nieco pod posadzką. Zdjęta nawierzchnia asfaltowa była mniej więcej poziomem użytkowym kościoła" – wyjaśnił Kotowicz.

Gotycki kościół był zniszczony przez pożar w 1782 roku. Sześć lat później pozostałości świątyni rozebrano i sprzedano.

Według rzeczniczki sanockiego ratusza, Agnieszki Frączek, "miasto chciałoby wyeksponować lub zaznaczyć przynajmniej częściowo odkrycie, które jest nie tylko ważne dla jego historii, ale byłoby także dodatkową atrakcją turystyczną".

Podczas trwających od kilku miesięcy wykopalisk odkryto także ponad 200 grobów szkieletowych datowanych od XV do XVIII wieku. "W niektórych znaleziono m.in. krzyżyki, medaliki, korale, cekiny. Groby pokazują, jak wyglądała struktura społeczna miasta, jak bogaci byli ówcześni sanoczanie" – podkreślił Kotowicz.

Wykopaliska na placu św. Michała w Sanoku prowadzone są od kwietnia w ramach rewitalizacji placu oraz przylegających do niego ulic. Projekt dofinansował Regionalny Program Operacyjny województwa podkarpackiego.

PAP - Nauka w Polsce

kyc/ hes/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Widok na zespół klasztorny na Bielanach z powietrza. Czerwonym okręgiem zaznaczono obszar badań, jedynie niezabudowane miejsce. Fot. F. Welc.

    Pozostałości poszukiwanego eremitorium odnaleziono w klasztorze na warszawskich Bielanach

  • Ampato, grobowiec 1, (5 800 m n.p.m). W górnym poziomie pierwszego z grobowców odkryto pięć potłuczonych naczyń. Fot. Johan Reinhard, archiwum Muzeum Sanktuariów Wysokogórskich (Museo Santuarios Andinos UCSM) w Arequipie.

    Badaczka: ceramika służyła Inkom do utrzymania dominacji religijnej i politycznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera