
W zachodniej Ugandzie wybuchła epidemia śmiertelnej gorączki krwotocznej wywołanej przez wirusa Ebola. Dotąd zakażonych zostało 20 osób, spośród których zmarło 14 chorych – poinformowali przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia w Kampali, stolicy kraju.
Według AP, nie ma wątpliwości, że powodem epidemii jest wyjątkowo groźny wirus Ebola, potwierdziły to badania specjalistów z Uganda Virus Research Institute. Jedną z ofiar jest 4-miesięczne niemowlę oraz pracownik jednej z klinik zajmujących się leczenie zakażonych osób.
To kolejna epidemia wywołana przez Ebolę w Ugandzie. W 2000 r. uśmierciła ona 224 osoby, a w 2007 r. 37 mieszkańców tego kraju. Tym razem wybuchła 50 km od granicy z Kongo.
Nazwa zarazka pochodzi od rzeki Ebola w Kongo, w pobliżu której było najwięcej zachorowań i zgonów, gdy w 1976 r. wybuchła pierwsza epidemia tej choroby. W tym czasie dała o sobie znać również w Sudanie, ale tam była mniej śmiercionośna.
Ebola jest wyjątkowo śmiertelna. Zabija zwykle 90 proc. zakażonych osób. Wśród nich jest często personel medyczny, który styka się z wydzielinami chorych, za pośrednictwem których przenoszony jest zarazek.
Do zakażenia Ebolą dochodzi na skutek pośredniego i bezpośredniego kontaktu z chorymi. Wystarczy zetknąć się z ich krwią lub wydzielinami. Objawem choroby jest wysoka gorączka, bóle głowy, żołądka, mięśni i stawów oraz silne wymioty i biegunka doprowadzające do wyniszczenia organizmu chorego.
Nikomu jeszcze nie udało się opracować szczepionki chroniącej ludzi przed wirusem Ebola. Wprawdzie specjaliści amerykańscy z Arizona State University oświadczyli niedawno, że uzyskali pierwszy preparat chroniący przed Ebolą, ale na razie wypróbowali go jedynie na myszach. (PAP)
zbw/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.